Агромаркет

Рішення ЄС щодо введення мит на добрива з рф та білорусі матиме відкладений ефект

Рішення ЄС щодо введення мит на добрива з рф та білорусі матиме відкладений ефект

Рішення Європарламенту щодо запровадження високих мит на добрива з росії та білорусі в перспективі матиме позитивний вплив як на український ринок, так і на ринки ЄС.

Про це повідомив директор з корпоративних комунікацій GROUP DF Олег Арестархов. «Протягом останніх років ми спостерігали парадокс: попри санкційний тиск з боку ЄС, імпорт російських та білоруський азотних добрив до ЄС лише зростав. Сьогодні їхня частка в ЄС перевищила 35%», – зауважив він.

За словами Олега Арестархова, насичення європейського ринку російськими та білоруськими добривами мало прямі наслідки. Зокрема, це створювало непрості умови для європейських виробників добрив, які дотримуються високих стандартів прозорості, екологічності та соціальної відповідальності. Головне – вони купували більш дорогий газ на європейському ринку.

«Європейські фермери купували дешеві російські добрива зроблені з дешевого газу, що «вбивало» багатьох європейських виробників, вони були

змушені масово зупиняти виробництво», – уточнив фахівець.

Олег Арестархов також констатував, що частина російських та білоруських добрив, після незаконного перепакування  в країнах ЕС та маніпуляціями з сертифікатами країни походження, транзитом переправлялась в Україну. І це напряму шкодило українським виробникам. Зокрема, Україна втратила більше половини ринку карбаміду.

Крім того, європейські виробники, які не змогли конкурувати з російськими та білоруськими добривами на ринку ЕС, також були змушені шукати нові ринки збуту. Зокрема серед таких ринків була й Україна. Польща й країни Балтії на сьогодні залишаються одними з найбільших імпортерів добрив в Україну. І це, звісно, також шкодило українським виробникам.

«Рішення ЄС приведе до повної трансформації Європейського ринку добрив. Відбудеться перерозподіл його основних гравців. Зміниться структура ринку і для України: нелегальний імпорт перепакованих російських добрив йтиме в більшості випадків тільки з країн, які знаходяться з рф в єдиному митному просторі. Ми очікуємо, що завдяки рішенню ЄС, потік і російських/білоруських добрив, і європейських добрив в Україну через певний час зменшиться. Це посилить українських гравців», – підкреслив Олег Арестархов.

На його думку, рішення ЄС матиме відкладений ефект, адже сьогодні ЄС вже переповнений російськими добривами. рф готувалась до цього рішення заздалегіть, тож максимально наростила експорт в ЄС в останні місяці.

Український ринок зможе відчути суттєвий ефект від перекриття російських та білоруських добрив тільки наприкінці року. За умови, якщо у європейських політиків все ж вистачить волі довести це рішення до кінця та не здати назад під час перемовин щодо завершення війни», – підсумував Олег Арестархов.

Раніше Рада ЄС погодила введення мит на сільгосппродукцію та добрива з рф та білорусі. А згодом Європейський парламент підтримав різке підвищення мит на добрива з росії та білорусі. Мита впроваджуватимуться за прогресивною шкалою – до 430 євро за тонну до 2028 року. Основна мета – знизити залежність ЄС від російських добрив, частка яких сьогодні перевищила 35%.