Лінійні елеватори мають численні переваги й готові пропонувати клієнтам більш конкуренті умови та ширший арсенал послуги
Елеватор із перспективою

Лінійні елеватори мають численні переваги й готові пропонувати клієнтам більш конкуренті умови та ширший арсенал послуги.
Елеваторна мапа Одещини, на перший погляд, доволі щільна — вона налічує близько 90 зерносховищ. Проте здоровий розрахунок, ефективне сучасне обладнання та максимальна клієнтоорієнтованість навіть у доволі складні для ринку роки дозволяють ТОВ «Кайман-Північ» активно працювати.
Плановий підхід
Як розповів нам директор елеватора Ігор Бовнегра, 2014 року компанія ТОВ «Кайман-Північ» придбала неробочий комбікормовий завод у Ананьївському районі Одещини поблизу залізничної станції Жеребкове.
У спадок новим власникам дісталися старі місткості бункерного типу загальною потужністю до 10 тис. Тонн одночасного зберігання. Тож спочатку «Кайман-Північ» зробили автоприймання й працювали з наявними місткостями та обладнанням. Проте для себе вирішили розширювати потужності, а актив ність агровиробників із сусідніх районів тільки пришвидшила втілення задумів.

«Від початку ми спроєктували наш елеватор із певною перспективою: з поступовою розбудовою в кілька черг. Проте відразу розуміли, що елеватор відповідатиме всім сучасним вимогам. А обладнання, яке на ньому працюватиме, буде високоефективним і надійним», — зауважив Ігор Бовнегра.
Тож, дослідивши пропозиції на ринку й урахувавши відгуки колег з інших підприємств, зупинились на транспортному й перевантажувальному обладнанні «Елеваторпромсервіс», а силоси замовили в KMZ Industries.
«Силоси встановлювали в три етапи. Наразі наше підприємство експлуатує 18 конусних силосів по 1,5 тис. тонн кожний. Їх обладнано системою активного вентилювання й термометрією. Пізніше встановили чотири силоси з плоским днищем місткістю по 5 тис. тонн кожний — їх використовуємо для тривалого зберігання. Адже інколи аграрії воліють притримати збіжжя до кращої ціни. Тож наразі наші потужності становлять близько 39 тис. тонн», — уточнив Ігор Бовнегра.

За його словами, жодних нарікань на обладнання вітчизняного виробництва за понад 10 років експлуатації немає. Воно надійне й зручне в експлуатації. А коли виникають запитання, фахівці компаній допомагають в онлайн-режимі. Під час монтування та налаштування спеціалісти приїжджали й безпосередньо на елеватор. Сьогодні ж за потреби готові виїхати на міжсезонний огляд усього устаткування, адже його може робити як персонал елеватора, так і фахівці компанії — виробниці елеваторного обладнан ня. «Якщо про обладнання піклуватись, то воно і слугуватиме довго», — запевняють у KMZ Industries.
Сушіння без проблем
Елеватор без сушарки — не елеватор. Тож у ТОВ «Кайман-Північ» обрали для роботи Alvan Blanch продуктивністю 80 т/год.
Сушарка працює на газу. Проте довелось тягнути близько 25 км газогону від населеного пункту.

«З фінансового погляду робота сушарки на газу доволі витратна, але ж вона безпечніша. До того ж збіжжя від нас іде до портів. Тому ми забезпечуємо якісне сушіння без умісту продуктів неповного згоряння та нетипових для зерна запахів», — наголосив Ігор Бовнегра.
Директор елеватора констатував, що в останні кілька сезонів зерно надходило сухим або майже сухим. Тож роботи зі збіжжям поменшало.
«Раніше до нас везли зерно фермери із сусідніх районів, також були клієнти з Черкащини й Вінниччини — тоді були дуже врожайні роки для кукурудзи, яка надходила зі значною вологістю. Нині обслуговуємо в переважній більшості агровиробників з Одещини. Для нас клієнт — понад усе. Ми працюємо за цим принципом і пропонуємо агровиробникам привабливі умови співпраці, адже наш елеватор працює тільки із зерном поклажодавців», — уточнив Ігор Бовнегра.
Шлях зерна
Усі процеси на елеваторі «Кайман-Північ» налагоджено так, щоб мінімізувати простої. Тож на підприємстві функціонують дві точки автоприймання продуктивністю до 3 тис. тонн на добу. Після проходження автоваг і візирування зерна за допомогою пневматичних пробовідбірників збіжжя розвантажують, і воно продовжує свій шлях елеватором.
Якість зерна перевіряють фахівці сертифікованої лабораторії. Вони передають показники партії, і вже оператор ухвалює рішення: спрямовувати зерно після очисних сепараторів до сушарки, або ж, якщо воно відповідає всім параметрам якості, одразу до силосів.

Коли поклажодавець вирішить везти партію до портів, зерно перевалюють у вагони й везуть власним локомотивом по коліях елеватора до залізничної станції Жеребково. Ураховуючи те, що останнім часом має попит відвантаження на автотранспорт, елеватор «КайманПівніч» задовольняє потреби клієнтів: підприємство має високопродуктивну точку відвантаження на вантажівки.
Раніше на елеваторі працювало близько 70 працівників, нині їх кількість скоротилась на третину, адже забронювати всіх неможливо. Тож до процесів усе активніше залучають жінок.
Сушінням керує один оператор, адже сушарка автоматизована. Тож йому доводиться тільки контролювати цей процес за допомогою приладів.
У перспективі «Кайман-Північ» хотіли б автоматизувати й інші ділянки елеватора. Фахівці KMZ Industries навіть зробили відповідний проєкт, додавши до нього схеми й розрахунки. Щоправда, поки що плани є планами, адже потребують інвестицій. Однак досвід підказує, що все змінюється, тож після складних для елеваторного ринку часів прийдуть і успішні сезони. Ба більше, великі елеватори, які мають доступ до залізниці, завжди будуть потрібні. Вони, як порівняти з невеликими підприємствами, мають безліч переваг і можуть запропонувати клієнтам більш конкуренті умови. І головне — забезпечити якість сушіння та зберігання зерна.
ГОВОРИТЬ ЕКСПЕРТ

Микола Чешихін, начальник відділу автоматизації та електропостачання компанії KMZ Industries
— Автоматизація — це не розкіш, а необхідність як для великих, так і для малих елеваторів. З досвіду KMZ Industries автоматизовані процеси дають змогу мінімізувати людський чинник, уникнути простоїв, пришвидшити обробку зерна й забезпечити точність усіх операцій — від приймання до зберігання та відвантаження. Особливо важливо це для елеваторів, які працюють із великим потоком продукції, як-от «Кайман-Північ».
Навіть часткова автоматизація, наприклад, керування сушарками чи завантаженням / розвантаженням силосів, дає відчутний ефект: підвищується продуктивність, зменшуються витрати на персонал і енергоресурси. Для менших елеваторів це шлях до конкурентоспроможності, для більших — інструмент стабільності й масштабування.
Ми пропонуємо комплексні рішення з автоматизації, які можна впроваджувати поетапно — мірою зростання потреб і можливостей підприємства. Наші фахівці не просто розробляють проєкти, а забезпечують повний супровід від монтажу до навчання персоналу. Автоматизація — це інвестиція, яка швидко окупається.