Тваринництво

Для бджіл ізоляція межує з жорстоким поводженням із тваринами

Існують дві тактики запобігання отруєнню бджіл ‒ тимчасова ізоляція їх у вулику чи вибір правильних препаратів, які не впливають на комах. У обох випадках передбачається співпраця пасічника з фермером, а також регламенти нічного застосування пестицидів.

Про це у своїй колонці на Аgrotimes пише заступник голови ГО «Бджолине місто» Сергій Крутько.

«Державна політика ‒ ізолювати бджіл. Але це, швидше, захищає бджолопродукти від отруєння, ніж самих бджіл, ‒ наголошує він. ‒ Ізоляція не вирішує проблему повністю ‒ гинуть інші (дикі) комахи-запилювачі».

За словами Сергія Крутька, для бджіл ізоляція межує з жорстоким поводженням із тваринами. Просто зачинивши бджіл у спеку у вулику на три доби, їх прирікають на болісну смерть. А щоб забезпечити їм комфортні умови у спеку, потрібен додатковий інвентар, додаткові виїзди на поля та робота пасічника. Та навіть це не дає повної гарантії захисту, стверджує експерт.

«Якщо поряд лежать поля трьох-чотирьох фермерів, і графіки обробок не збігаються, теоретично бджоли можуть опинитися у замкненому стані на кілька тижнів, що практично неможливо», ‒ пояснює він.

Можна зрозуміти й економічні труднощі фермерів ‒ безпечні пестициди дорожчі. Але варто пам’ятати, що в ЄС уже заборонено виводити на ринок речовини, шкідливі для бджіл; навіть обмежено імпорт продукції з їх залишками через небезпеку для людей, зауважує Сергій Крутько. Цей варіант не є пріоритетом для України ‒ зрозуміло чому. Хоча й ухвалюються, здавалося б, євроінтеграційні акти.

«Остання ініціатива, підписана Президентом у 2025 році, ‒ Закон «Про державне регулювання сфери захисту рослин» ‒ містить норми, що обмежують саме пасічників і галузь загалом, ‒ зазначає Сергій Крутько. ‒ Бджоли з острахом очікують також запровадження «єБджільництва», яке, схоже, не буде дієвим».

Як повідомлялося, пасічник за загибелі однієї бджолосім’ї втрачає до 11 тис. грн.