Живі вакцини ефективно контролюють хворобу Гамборо

Живі вакцини, а саме імунокомплексні, ‒ найефективніше рішення для контролю хвороби Гамборо, попри появу варіантних штамів вірусу. Такі вакцини не лише формують клітинний і гуморальний імунітет, а й із перших днів конкурують із патогенними штамами за місце прикріплення, пише журнал «Наше птахівництво».
Варіантні штами вірусу хвороби Гамборо з геногрупи G2, інфікувавши курчат у ранньому віці, можуть уникати дії материнських антитіл, переданих від імунізованого батьківського поголів’я. Це призводить до значних пошкоджень бурси незабаром після вилуплення. В таких випадках імуносупресія є найбільшою та постійною, оскільки пошкоджена бурса не здатна до регенерації й нормального функціонування.
Подібним чином було підтверджено, що новий варіант G2, виділений у Китаї, може пошкодити бурсу Фабріціуса імунізованих курей за наявності антитіл, індукованих різними типами вакцин проти високовірулентних штамів. Сайти реактивності моноклональних антитіл і аналіз перехресної нейтралізації додатково підтвердили очевидну антигенну невідповідність між новим варіантом вірусу хвороби Гамборо та високовірулентними штамами.
Водночас дослідження Яквуда 2022 року довело, що смертність, ступінь ураження й мікроскопічні зміни були менш вираженими, коли одночасно з високовірулентними штамами вірусу хвороби Гамборо курчат заражали варіантними. Це ‒ так званий принцип конкурентного усунення, що базується на змаганні вірусів зв’язатися з однаковими рецепторами у клітинах бурси. Такий принцип лежить і в основі захисного механізму імунокомплексних вакцин.