Агрономія

Які прояви піренофорозу пшениці

Які прояви піренофорозу пшениці

Практично щороку значного поширення в посівах пшениці набуває піренофороз, збудником якого є аскоміцет Pyrenophora tritici-repentis (Died.) Drechs. Початок інтенсивного розвитку й поширення жовтої плямистості припадає на початок цвітіння озимої пшениці, хоча в деяких випадках вона може з’являтись і раніше – на початку виходу в трубку, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Складність визначення етіології хвороби пов’язана з тим, що симптоми піренофорозу є дуже подібними до септоріозу, спричиненого збудником Р. nodorum. Тому довгий час значення хвороби недооцінювали.

Прояв хвороби за первинного ураження рослин сумкоспорами дещо відрізняється від симптомів, що з’являються під час вторинного інфікування конідіями. Так, у разі колонізації листя аскоспорами спостерігаються округлі плями яскраво-жовтого кольору діаметром 2–5 мм. У центрі плями епідерміс злегка підіймається.

Надалі плями можуть розростатись у повздовжньому напрямку, набуваючи неправильної форми й кольору затихаючої тканини (на фото):

Крім листя, плямистість може спостерігатись на піхвах, стеблі й колоскових лусочках, де набуває вигляду дрібних крапок або штрихів, що не розростаються.

Нагадаємо, фахівці наголошують на важливості застосування ад’ювантів в умовах цієї весни.