
Обираючи місткість для зберігання, варто звернути увагу на її конструкційні особливості
Якість зберігання

Обираючи місткість для зберігання, варто звернути увагу на її конструкційні особливості.
В Україні, попри війну, агровиробники нарощують потужності зберігання, надаючи перевагу металевим силосам. Адже, порівнюючи з іншими типами місткостей, обслуговувати їх значно легше, а зберігати зерно набагато зручніше.
І хоч на перший погляд «банки» від різних виробників на вигляд майже однакові, проте від технічних розбіжностей і конструктивних особливостей напряму залежить строк експлуатації силосу, його надійність і витривалість.
Запорука міцності
На жаль, в Україні непоодинокі випадки руйнування силосів. Причин, чому «банка» не витримує, — безліч: починаючи від неправильних розрахунків навантаження на фундамент і закінчуючи неправильним вивантаженням зерна. Тож окремої уваги потребує вивчення характеристик матеріалів, з яких виготовлено конструкцію.
Зокрема, німецький виробник елеваторного обладнання RIELA виготовляє силоси згідно з вимогами EUROCODE, які відповідають нашим ДСТУ і є обов’язковими в будівництві місткостей для зберігання в Україні. Тож безпека конструкції підтверджена розрахунками для пшениці питомою вагою 9 кН/м³ (або 900 кг/м³) за найбільш несприятливих атмосферних умов: снігового навантаження на дах до 197 кг/м² і швидкості вітру до 190 км/год.
З метою запобігання деформації силосів компанія використовує листовий метал найвищої якості S550GD/Z600. Така сталь із цинковим покриттям завтовшки 600 г/м² є пластичною й витривалішою за звичайну на 57%.
З такого самого типу сталі, обробленої гарячим цинкуванням, виготовляють і підпори місткостей для зберігання, чим покращують антикорозійний захист.
Дах у центрі уваги
Окрему увагу компанія приділила даху місткостей, який постійно перебуває під впливом ультрафіолету, опадів і «візитів» птахів.
Для його захисту використовують покриття Magnelis® з ефектом самовідновлення. Покриття має унікальний хімічний склад, зокрема цинк, 3,5% алюмінію та 3% магнію.
Окрім погодних чинників навантаження на дах силосу додають галереї, система вентиляції, кабельна термометрія тощо. Тож, аби природні та інженерні особливості не впливали на стійкість і витривалість покрівлі, в RIELA розробили спеціальний конструктив, що підвищує його міцність і надійність.
Також силоси німецької компанії оснащено спеціальною системою снігозатримувачів і розсікачів задля запобігання обвалу брил снігу.
Зерно під контролем
Стабільні показники вологості й температури зерна є запорукою його якісного зберігання. Тож постійна вентиляція збіжжя є необхідною умовою.
У Riela впровадили інноваційну систему видалення вологи, використовуючи елементи конструкції даху: жолобів для виведення конденсату.

Силоси комплектують спеціальними сповільнювачами швидкості потоку зерна, який затримує й розсіює потік. Це зменшує розколення, роздроблення, трамбування сировини й покращує вентиляцію.
Мультисенсорні вимірювальні зонди забезпечують температурний контроль зерна по висоті силосу. Це потрібно для виявлення локальних вогнищ самозігрівання у зерновому насипі й допомагає своєчасно вжити необхідних заходів із запобігання псуванню збіжжя.
Запобігають надмірному нагріванню зерна й обшивка силосу з підібраним радіусом хвилі, яка відбиває сонячні промені.
Особливістю силосів із плоским дном є необхідність у застосуванні спеціального механізму зачищення нижньої частини конструкції від залишків продукту. Щоб унеможливити вибух пилоповітряної суміші, конструктори Riela розробили спеціальні зачисні шнеки. А легкознімні вентиляційні решітки дозволяють швидко і без перешкод очистити канали, щоб згодом безпечно працювати далі.
Загалом компанія пропонує понад 500 моделей плоскодонних силосів місткістю від 30 до 20 000 т.
Використання комбінацій кількох моделей металевих місткостей дає практично необмежений простір для зберігання.
