Тваринництво

Заморозки найбільше позначаться на розвитку двох груп бджолосімей

Заморозки найбільше позначаться на розвитку двох груп бджолосімей

Через пізні заморозки постраждає розвиток бджолосімей, причому найбільше ‒ двох груп.

Про це у своїй колонці на Аgrotimes пише головний спеціаліст із бджільництва «Пасіка 21» Юрій Білик.

Перша ‒ бджолосім’ї, які погано перезимували й надмірно ослаблені (здебільшого через кліща варроа і низьку підготовку до зими).

«Якісно обробляти сім’ї від кліща при підготовці їх у зиму потрібно вміти. Це ‒ трудомістка й витратна за часом і коштами процедура. Тому багато бджолярів, особливо початківців і аматорів, виконують її не завжди якісно, ‒ пояснює він. ‒ Не всі можуть дозволити собі якісні препарати і не всі знають, як правильно обробляти в межах органічних практик».

Друга типова група постраждалих ‒ бджолосім’ї, які активно стартували через ранню теплу погоду (чи навіть затеплу зиму) й мають багато розплоду, але при цьому мало меду.

«Пилок (джерело білка) вони могли наносити, і старт розвитку був. Чим раніше стартували сім’ї (а багатьом бджолярам це подобається), тим більше у них розплоду. Якщо розплід постраждає від холоду, бджоли будуть змушені його вичистити з комірок», ‒ стверджує Юрій Білик.

Щоб цього не сталося, у період низьких температур бджоли мусять його обігрівати. Роблять вони це завдяки «вібраціям» ‒ фактично за рахунок тепла, що утворюється в їхньому тілі при розщепленні глюкози. Доглядає за розплодом в цей час обмежена кількість зимувалої бджоли. Тривалий обігрів призводить до її передчасного зношування.

Але це ‒ не головна проблема. Важливіше те, що за обігріву розплоду під час заморозків бджоли споживають підвищену кількість корму. А от нектару (джерела вуглеводів) у природі в ранній весняний період майже немає. Тому бджоли можуть покладатися лише на запаси корму в гнізді, що залишилися після зими, або на підгодівлю від бджоляра.

Як повідомлялося, заморозки пошкодять медодаї, що були на початку розвитку і цвітіння.