Тваринництво

Чому у високопродуктивних корів порушується енергетичний баланс

Чому у високопродуктивних корів порушується енергетичний баланс

Уважається, що перехідний період ‒ три тижні до і два-три тижні після отелення ‒ визначає здоров’я і продуктивність корів під час лактації. У перехідний період відбуваються кардинальні зміни в обміні речовин, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Потреби високопродуктивних корів у поживних речовинах не завжди вдається забезпечити через корми, тому вони використовують резерв, накопичений у сухостійний період.

Брак енергії пояснюється тим, що худоба за різкого збільшення продуктивності з початком лактації не може споживати потрібну кількість корму, щоб повною мірою компенсувати енергетичні витрати. Підвищене використання запасів організму спричиняє метаболічні порушення, в результаті чого швидко падає жива маса, надої та показники якості молока, погіршується загальний фізіологічний стан.

Для підтримання високої продуктивності коровам згодовують велику кількість концентратів. Така годівля змінює співвідношення поживних речовин у раціоні, знижує за допустимий відсоток сирої клітковини у сухій речовині, що призводить до серйозних порушень рубцевого травлення.

У крові, сечі й молоці зменшується рівень глюкози, падає буферна ємність крові, внаслідок чого порушується обмін речовин, знижується продуктивність, розвивається гіпотонія, атонія, ацидоз, мукози й гіперкератоз рубця, ожиріння, кетоз, дистрофія печінки, знижується природна резистентність і гіпофункція яєчників.

Через ацидоз споживання кормів ще знижується, зменшується їх перетравність, використання кальцію та фосфору, порушується робота молочної залози, органів відтворення, розвиваються захворювання кінцівок, жирове переродження печінки.

Одним із симптомів субклінічного ацидозу є синдром зниження жиру в молоці. Кетоз може мати вторинний характер і виявлятися як ускладнення ацидозу рубця чи розвиватися внаслідок браку енергії. Утворенню кетонових тіл сприяють низькі концентрації глюкози й інсуліну в крові частково через підвищену мобілізацію жирних кислот жирових тканин для компенсації дефіциту енергії.

Раніше ми писали, за яких умов корова справиться зі слабким енергетичним балансом у перехідний період.