Економія на праці може згубити виноградник

Сьогодні у виробництві технічного винограду закладається багато енергоємних операцій, які можна було б виключити, тим самим знизивши витрати. Але захоплення механізацією може обернутися хворобами виноградника.
Про це йдеться у матеріалі журналу «Садівництво по-українськи».
За підрахунками науковців, щоб тільки виростити посадковий матеріал, потрібно провести 165 енергоємних операцій. Для порівняння: зернова галузь обходиться лише 19-22 операціями. В той же час для нормального догляду за плодоносним виноградником знадобиться 40-45 операцій. В результаті виробник отримує лозу, яка еквивалентна за віддачею приблизно 1 л солярки.
Втрати від зайвих рухів можна оцінити, наприклад, на боротьбі з порослю. Через рік після посадки плантації виробники зазвичай стикаються з тим, що 10% кущів в них не приживаються, а через два роки – ще на 27-30% кущів починає розвиватися підщепний матеріал. Зазвичай, це наслідок браку під час виробництва саджанців: машина, яка здійснює засліплення вічок, деякі з них пропускає.
Щоб ліквідувати зайві пагони, господарства вимушені розкопувати кожен кущ до місця початку порослі і зрізати її. Це тривала, важка і затратна робота, а рослина повертається у грунт з відкритою раною, через яку в неї одразу заходить, наприклад збудник невиліковної хвороби – бактеріального раку. В результаті власник отримує від цих операцій тільки збитки.
Читайте також: Винороби Одещини поступово відходять від ручної праці