
Гомогенність кормів важлива для сталого розвитку молочної ферми навіть на початкових етапах
Оптимальна годівля

Гомогенність кормів важлива для сталого розвитку молочної ферми навіть на початкових етапах.
Механізація в годівлі ВРХ відіграє неабияку роль. Окрім зменшення навантаження на працівників машини забезпечують стабільну структуру кормів. Це означає, що шлунок тварин звикає до харчів і налаштовується на певний режим роботи. В результаті конверсія кормів збільшується, а собівартість продукції зменшується. Такий простий принцип працює на всіх фермах, тому власники намагаються максимально стандартизувати процеси годівлі. І це стосується як великих, так і малих господарств, які тільки починають свій шлях.
Прикладом такого підходу стала сімейна молочна ферма Миколи П’явки, яка налічує всього 20 голів ВРХ — 15 корів і 5 нетелей.

Пан Микола долучився до справи батьків після того, як здобув ветеринарну освіту й попрацював 2,5 року в Данії. Закордонний досвід дав можливість оптимізувати власне господарство і вийти на такий рівень прибутковості, який дозволяв би стабільно розвивати ферму. Повернувшись в Україну перед початком повномасштабного вторгнення, пан Микола занурився в роботу. Відбулись зміни в селекції, скорегували раціони. Досить швидко це позначилось на результатах. Корів утримують комбінованим способом — улітку огороджують лук і виганяють корів на випас, а взимку — на прив’язному утриманні. Найближчим часом у планах — будівництво нового приміщення з безприв’язним утриманням і доступом на пасовище.
Годувати 20 голів уручну відносно не важко. Проте всі компоненти доводилось розкладати окремо: спочатку силос, потім дерть, а зверху — сіно. Звісно, тварини найпершими їли смачніші інгредієнти, а вже потім — решту. Тому відсоток залишків був досить значний, оскільки тварини хотіли споживати тільки смачненьке й очікували наступної годівлі.
Потрібно було щось змінювати. Тоді й постало питання — придбати кормозмішувач. Ця машина готує однорідний за структурою і вмістом корм, і тварини вже не можуть його сортувати за смаковими ознаками.

Коли почали обирати машину, розглядали різні варіанти. Імпортні кормозмішувачі були надто дорогими, і грошей вистачало хіба що на вживану машину. До того ж багато закордонних виробників просто не мають у лінійці кормозмішувачів для малих фермерських господарств. Дізнавшись про українського виробника «Демімікс-Україна» й побачивши його пропозиції, вирішили не розглядати інші варіанти. За доступною ціною можна придбати новий кормозмішувач, всі основні агрегати якого є імпортними від відомих європейських виробників. До того ж нова машина є нова, тут не варто очікувати несподіванок із боку технічної частини. Крім того, виробник забезпечує всіляку підтримку, а саме: гарантійний талон, наявність оригінальних запчастин, послуги з ремонту, реконструкції й технічного обслуговування. Тож 4-кубовий кормозмішувач на початку цього року прибув у господарство і розпочав роботу.
Власник розповів, що за кілька днів тварини стали звикати до нового стану корму і поступово збільшили споживання. Ситуація з надоями також змінилась на краще, незважаючи, що минуло дуже мало часу. Зрозуміло, що збалансоване споживання кормів поступово приведе до ще більшого збільшення виробництва молока.
У корови в рубці утворюється мікрофлора, яка «пристосовується» не лише до певного складу корму, а й до черговості поїдання компонентів. Відповідно, коли ті самі компоненти тварина починає споживати змішаними, а не почергово, потрібно трохи часу на адаптацію мікрофлори.

Кормозмішувач нині використовують на половину потужності. Об’єму у 4 м³ вистачило б і на 80 голів, тому, враховуючи бажання власника збільшувати поголів’я, це доречно. На початковий період експлуатації виробник порадив агрегатувати кормозмішувач із трактором МТЗ. Однак за кілька тижнів його будуть чіпляти до китайського трактора потужністю 25 к. с.
Ураховуючи невеликі масштаби господарства, власник через фінансові обмеження не зміг одразу придбати машину з ваговою системою, однак її можна замовити як додаткову опцію. Також за потреби власник зможе скористатись ще однією перевагою компанії «Демі-мікс-Україна» — замінити старий кормозмішувач на новий із ваговою системою й можливо більшого об’єму. Усе залежатиме від потреб на той час.
ГОВОРИТЬ ЕКСПЕРТ
Микола П’явка, власник господарства
— Попри невелику кількість тварин, розраховуємо найближчим часом збільшити поголів’я. Ми довго шукали відповідний кормозмішувач і зрозуміли, що на ринку майже немає виробників, які пропонують невеликі, але продуктивні моделі. Дізнавшись про «Демі-мікс», обрали їх техніку, і це рішення стало оптимальним для нашого господарства.
