Пробіотики на практиці підтримують здоров’я кишківника й сприяють оптимізації виробництва
Сильний суперник
Пробіотики на практиці підтримують здоров’я кишківника й сприяють оптимізації виробництва.
З роками розуміння травної системи тварин поглибилось. До того ж не лише щодо основних механізмів і того, як вони функціонують, а також у контексті того, яку важливу роль відіграє здоров’я кишківника в ефективному тваринництві. Зв’язок із технічними результатами є незаперечним, бо здоровий кишківник і збалансована мікробіота розглядаються як двигун продуктивності. Таким чином, вплив на них стає дедалі важливішим, оскільки тваринництво прагне до підвищення ефективності й продуктивності.
Крім розуміння ролі кишківника з роками розвивалися й методи впливу на нього. Зі зростанням вимог споживачів, особливо щодо використання антибіотиків, підвищився інтерес до альтернативних засобів для підтримання кишківника, серед яких пробіотики є сильним претендентом на цю роль.
Пробіотики як такі не є новою концепцією в теорії, і поготів на практиці. Наприклад, вживання певних ферментованих продуктів, що містять живі бактерії, з давніх часів асоціювалося з користю для здоров’я. Однак із часом наше уявлення про пробіотики змінилося.
Пробіотики — це життєздатні мікроорганізми, які з уведенням в організм у допустимих кількостях приносять користь здоров’ю, зазвичай впливаючи на кишківник.
Спосіб їхньої дії може бути багатофакторним, що підтверджено великою кількістю досліджень як комерційних, так і наукових. Менше з тим, доведено вплив пробіотиків на здоров’я кишківника та технічну продуктивність. Показовим прикладом є Bacillus licheniformis, спороутворювальний пробіотик з довгою історією підтримання тваринництва. Після інтенсивних досліджень і розроблень було виділено й протестовано унікальний штам (штам DSM 28710, B-Act) як у контрольованих лабораторних, так і в польових умовах.
Bacillus licheniformis DSM 28710
З проведеного дослідження швидко стало зрозумілим, що штам DSM 28710 є дивовижним інструментом для керування здоров’ям кишківника, наприклад, для пом’якшення дії Clostridium perfringens.
Цей збудник спричиняє головним чином проблеми в поросят, зокрема діарею, але C. perfringens також може негативно впливати на технічну продуктивність на пізніх стадіях. Таким чином, наявність інструменту керування, який можна застосовувати впродовж усього життя тварини, є величезною перевагою.
Характеристики B. licheniformis DSM 28710 мають деякі цікаві особливості. Насамперед пробіоти к здатний утворювати спори, що дає змогу захищати бактерії від впливу навколишнього середовища й витримувати широкий діапазон викликів у годівлі — обробку кормів гігієнічними продуктами, такими як формальдегід, а також гранулювання в різних умовах.
Окрім того, пробіотик здатний продукувати потужні протимікробні метаболіти зі специфічною спорідненістю до C. perfringens. Таким чином, патоген ефективно контролюється B. licheniformis DSM 28710, запобігаючи як клінічним спалахам, так і субклінічній проліферації.
Нарешті, пробіотик є частиною роду Bacillus, класу бактерій, які добре знають принцип конкурентного усунення.
Таким чином, B. licheniformis DSM 28710 є сильним суперником, щоб витіснити небажані бактерії з боку поживних речовин і простору, позитивно впливаючи на склад мікробіоти кишківника.
Практичні випробування
Зазначене вище нещодавно було підтверджено під час двох комерційних випробувань. Перше було проведено з 208 свинями на відгодівлі, які надійшли на ферму середньою вагою 29,5 кг. Після випадкового розподілення на дві групи їм додавали BMD (бацитрацину метилендисаліцилат, 300 г/т корму) або B-Act (500 г/т корму, що дорівнює 1,6 × 10¹²КУО B. licheniformis DSM 28710/т корму) протягом 70 діб.
Випробування проводили в період історично високого рівня захворюваності на C. perfringens, щоб оцінити, чи зміг B-Act пом’якшити очікувану проблему. Для цього реєстрували середньодобовий приріст ваги, споживання корму, коефіцієнт конверсії корму та смертність тварин. Жодного разу протягом випробувального періоду результати будь-якої групи статистично суттєво не відрізнялися один від одного, що вказує на те, що B-Act досяг таких самих результатів, як і лікування BMD.
Друге комерційне дослідження проводили за участі 768 поросят, випадково розподілених у два різних приміщення протягом періоду відлучення.
Перша група (контрольна) налічувала 379 поросят середньою масою тіла 6,79 кг та середнім періодом відлучення 45 днів. Друга група (B-Act) — 389 поросят із середньою масою тіла 6,07 кг і середнім періодом відлучення 51 день. З погляду менеджменту та ветеринарії другу групу було відокремлено, оскільки вона складалася з поросят, які мали кишкові проблеми в розпліднику, що призвело до втрати потенціалу технічної продуктивності (так звані поросята із затримкою).
Для лікування друга група отримувала з питною водою адаптовану формулу B-Act WSP протягом трьох днів у концентрації, що відповідає 8,2 × 10 ⁹ КУО B. licheniformis DSM 28710 на порося на день (відповідно до рекомендацій годівлі).
Оцінювали середньодобовий приріст маси, споживання корму та коефіцієнт конверсії корму, а також добову смертність.
Наприкінці відлучення група B-Act WSP відновилася і навіть перевершила контрольну групу як за остаточною кінцевою вагою (26,26 проти 25 кг), так і за коефіцієнтом конверсії корму (1,26 проти 1,27). Смертність через кишкові захворювання мала таку саму тенденцію: 0,26% для групи B-Act WSP і 0,52% для контрольної групи.
Окрім позитивного покращення, порівнюючи з контролем, історичне порівняння показало, що попередні групи відлучених поросят із затримкою не мали тенденції відновлюватися до такого самого рівня продуктивності, як контрольна група. Зважаючи на сказане вище, B-Act, безумовно, пропонує ефективний інструмент для позитивного впливу на технічну продуктивність і пом’якшення бактеріальних проблем, підтримуючи продуктивність на фермі.
Статтю надала компанія «Агротрейдхім»