Тваринництво

Кооперація в бджільництві: з чого починати і як розвивати

Кооперація в бджільництві: з чого починати і як розвивати

Про стартові умови, за виконання яких кооперація для бджолярів стане не тільки можливою, а й бажаною пише в своїй колонці на Аgrotimes виконавчий директор «Пасіка 21» Ярослав Білик.

Базуючись на досвіді господарства, він стверджує, що кооперацію, як і будь-який стартап, ліпше починати у вузькому колі однодумців.

«Невеликі молоді господарства мають суттєво більше шансів запустити успішну кооперацію в бджільництві, ніж середні сформовані», ‒ наголошує Ярослав Білик.

За його словами, глибина кооперації буде істотно обмежена без належної уніфікації та стандартизації.

«Стандартизація всього інвентарю й матеріалів дасть змогу консолідувати закупівлі, а отже, отримати більшу знижку на обсяг, робити прямі оптові закупівлі у виробника, посилити вхідний контроль якості, а також створити загальні страхові запаси», ‒ пояснює Ярослав Білик.

Стандартизація інвентарю ‒ основа для організації єдиної логістики бджіл. Придбання та експлуатація вантажного автотранспорту й засобів механізації вантажно-розвантажувальних робіт потребують серйозних інвестицій. Консолідація ж логістики дозволяє значно знизити витрати на неї та ефективно її використовувати.

Далі можна розглядати консолідацію складської й логістичної інфраструктури (зберігання інвентарю, зимівля бджіл, транспорт).

«Згодом можна перейти до стандартизації практик обслуговування бджіл, щоб домогтися єдиних стандартів якості й наблизитися хоча б до деякої уніфікації продукції», ‒ зазначає Ярослав Білик.

При цьому, наголошує він, будувати та розвивати кооперацію в бджільництві можна виключно на комерційних умовах із використанням хоч і внутрішніх, але комерційних тарифів.

«Будь-яка спроба грати за правилами натурального господарства неминуче призведе до провалу», ‒ застерігає експерт.

Раніше ми писали, як підвищити рентабельність середнім пасікам.