Озимі на Херсонщині в першій половині зими кілька разів відновлювали вегетацію
У першій половині зими на Херсонщині спостерігалась тепла як для цієї пори року погода з коливаннями температури повітря та з дефіцитом опадів, що впливає на поповнення ґрунту продуктивною вологою. За таких умов вегетація озимих культур кілька разів відновлювалася і припинялася.
Про це інформує ГУ Держспродспоживслужби в Херсонській області.
В цілому умови для перезимівлі складались задовільно. Мінімальна температура на глибині залягання вузла кущіння озимої пшениці (3 см) знижувалась до 1-3℃ морозу, що значно вище критичної температури вимерзання. Загрозливих явищ для перезимівлі озимих культур не спостерігалося.
На полях заходу області (Херсонський район) в першій декаді січня 2025 року відмічалась зміна фазового розвитку. Рослини, що мали один-два листка, сформували третій листок і зараз мають від одного до трьох листків. Стан посівів озимих культур здебільшого задовільний та добрий, але нині на добре розкущених рослинах озимої пшениці, а також ріпаку, уже помітні ознаки дефіциту вологи.
Обстеженнями, які були проведені на полях озимих зернових культур та ріпаку, виявлено, що щільність мишоподібних гризунів не перевищує економічного порогу шкідливості та становить від поодиноких нір до 1-2, подекуди 3 жилих колоній на гектар. Заселеність багаторічних трав, неораних земель, стерні з під зернових культур відмічається повсюди. Тут гризунів обліковують в чисельності 2-3, максимально 4 жилих колоній на гектар з 10-17 жилими норами в кожній.
Подальший розвиток мишоподібних гризунів значною мірою визначатимуть погодні умови, зокрема, випадання надмірної кількості опадів з заливанням нір шкідників та різкі перепади температури будуть несприятливими для розвитку шкідників. Зменшенню чисельності гризунів в цей період також сприятиме волога, сира погода, часті дощі, мряка та тумани, ожеледі й замерзання талої води на полях і в норах.
Миші дуже чутливі до охолодження і намокання. Проте наявність снігового покриву, відсутність частих відлиг з таненням снігу й заливанням нір сприятимуть підвищенню чисельності шкідника. За установлення поліпшення умов життя, завдяки біологічній особливості до високої плодючості та спроможності до швидкої зміни фізіологічного стану, популяція гризунів поступово буде відновлювати свою чисельність.
Захисні заходи, здійснюють на площах зі щільністю гризунів понад 3-5 колоній на гектарі, через внесення в жилі нори дозволенних до використання родентицидів.
У деяких господарствах Бериславського району на добре розвинених з осені посівах, рослини озимої пшениці за незначного розвитку хворіють на септоріоз, борошнисту росу (1-2%).
Систематичне обстеження, вчасний захист полів від мишоподібних гризунів забезпечать збереження посівів та урожаю озимих культур. Землекористувачам під час проведення захисних обробок посівів сільськогосподарських культур необхідно суворо дотримуватись «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні», а також регламентів та техніки безпеки.
Нагадаємо, тепла погода зумовила зміну фазового розвитку рослин озимих.