Овочі-Ягоди-Сад

Затінені рослини вловлюють більше світла, ніж очікувалося, – вчені

Затінені рослини вловлюють більше світла, ніж очікувалося, – вчені

Рослини в тіні використовують більше світла для фотосинтезу, ніж вважалося раніше. Команда нідерландських дослідників з Утрехтського та Вагенінгенського університетів описала, як це відбувається в нещодавній статті в науковому журналі Plant Cell & Environment. Їх висновки не тільки сприяють дослідженню функціонування фотосинтезу в тінистих умовах, але також можуть принести користь тепличному господарству.

Про це повідомляє пресслужба Вагенінгенського університету.

«Коли ви краще розумієте, як різні кольори світла впливають на фотосинтез і ріст рослин, ви можете допомогти виробникам розробити розумні способи доповнити природне сонячне світло кольоровим світлом, – пояснив дослідник Утрехтського університету Гуго де Бур.

Він зазначив, що цей ефект виникає в рослинах, затінених іншими рослинами. Це тому, що рослини вловлюють лише частину сонячного світла для фотосинтезу, а частина проходить крізь їх листя, переважно у вигляді зеленого світла. 

«Ви самі бачите це, дивлячись у лісовий полог: листя трохи схоже на зелені фільтри над вами. Такий же ефект виникає зі світлом за межами видимої частини спектру червоного кольору, в діапазоні частот від 700 до 750 нм. Ми називаємо цей колір «далеким червоним». Тому рослини, які ростуть у тіні інших рослин, отримують більшу частку зеленого та дальнього червоного світла, ніж рослини, які ростуть на повному сонячному світлі. Наше дослідження показує, що рослини по-особливому використовують дальню червону частину колірного спектру для фотосинтезу».

Дослідники провели велику кількість вимірювань фотосинтезу, використовуючи різні кольори та інтенсивність світла. 

«Але виявилося набагато складніше кількісно визначити вплив кольору на фотосинтез, оскільки доступні математичні моделі та методи вимірювання базувалися на припущенні, що рослини використовують світло лише видимого спектру. Тож ми адаптували широко використовувану модель фотосинтезу для кількісної оцінки колірного ефекту, використовуючи комбіновані вимірювання фотосинтезу та повного спектру світла, що досягає листка», – розповів Гуго де Бур.

Читайте також: При досвічуванні розсади капусти термін вегетації скорочується на тиждень