Емульгатори допомагають забезпечити ефективне засвоєння травною системою тварини доданих до раціону жирів
Більше енергії за менші кошти
Емульгатори допомагають забезпечити ефективне засвоєння травною системою тварини доданих до раціону жирів.
Жири й олії завжди були основним джерелом енергії в раціонах свиней, а в реаліях сьогодення стоїть гостре питання високої вартості цієї складової в загальній вартості корму та максимального використання додаткового жиру.
Перетравлення та всмоктування жирів є складним процесом і складається з трьох основних етапів — емульсії, гідролізу, змішаного утворення та всмоктування міцел. На перетравлення жирів впливають довжина ланцюга жирної кислоти, ступінь насичення жиром, окислення, вільні жирні кислоти й рівень додавання жиру. Ці чинники по різному впливають залежно від життєвого циклу свині. У цій статті розглянемо потенціал емульгаторів для покращення використання жиру в раціонах свиней.
Про жири
Жири є концентрованим джерелом енергії: перетравлення клітковини вивільняє невелику кількість енергії, як порівняти з перетравленням жиру. Збільшення рівня доданого жиру в раціоні збільшує енергію, доступну для росту, підтримки й відтворення.
Окрім того, додатковий жир уповільнить швидкість проходження корму через травний тракт, надаючи більше часу для кращого травлення та засвоєння інших поживних речовин.
Однак збільшення додавання жиру в комбікорми корелює зі зниженням твердості й довговічності гранул. У поєднанні й підвищенням цін на сировину серед фермерів постає питання: як збільшити доступність енергії з жирів і олій, щоб досягти цільових показників високопродуктивних свиней сучасних генетичних ліній, але не витрачати зайвих коштів.
Існує широкий спектр жирів і олій, доступних для використання у виробництві кормів, включно з тваринними жирами й рослинними оліями, а також побічними продуктами переробки та гідрогенізованими жирами. Інші джерела жирів, які додають у раціони свиней, можуть складатися з 90% вільних жирних кислот, на відміну від тваринних жирів або рослинних олій. Однак навіть у межах певного джерела жири та олії значно відрізняються за складом, окислювальним статусом і смаковими якостями. Крім того, добре відомо, що наявність первинних продуктів окислення може негативно впливати на ефективність кормів і, як наслідок, продуктивність тварин. Ця мінливість у складі корму може ускладнити ефективність травлення й усмоктування поживних речовин із відносно складним процесом травлення.
Про травлення
Очевидно, що процес перетравлення жиру не ізольований від інших процесів травлення в кишківнику, й існує безліч взаємодій, які впливають на засвоюваність жиру. Наприклад, коли рівень клітковини в раціоні підвищується, засвоюваність жиру знижується. Це пов’язано з тим, як поживні речовини в кормах утворюють комплекси з різними зв’язками з білком, жиром, клітковиною та іншими складними вуглеводами. Або, навпаки, засвоюваність амінокислот збільшується разом зі збільшенням рівня доданого жиру. Тому розуміння процесу та чинників, що впливають на перетравлення й засвоєння жиру, становить великий інтерес для спеціалістів на фермі.
Про перетравлення жирів
Через нерозчинні у воді хімічні властивості жирів їх перетравлення у шлунково-кишковому тракті потребує емульгування жовчними солями та панкреатичною ліпазою. Існує багато життєвих чинників, що впливають на перетравлення ліпідів: вік, генетична схильність, активність ферментів і склад раціону.
Особливо слід приділяти увагу фазі дорощування свиней, що поєднує відлучення з відгодівлею. Здатність виділяти жовч для емульгування може бути все ще недостатньою у цьому віці. Тому емульгатори, що входять до складу кормових добавок, можуть бути корисними для перетравлення та засвоєння жирів у такий уразливий етап, як відгодівля.
Як полегшити перетравлення
Лізофосфоліпіди (LPL) є природними емульгаторами, які зазвичай виробляються із соєвого лецитину і використовуються як кормові добавки. Нещодавно було досліджено, що додавання до раціону свиней на відгодівлі 0,1% LPL покращує перетравність тваринного жиру, а також перетравність енергії, сирого протеїну та сухої речовини.
У період лактації свиноматок часто годують досхочу (ad libitum) для оптимізації кількості молока та підтримання кондиції тіла. Однак для високопродуктивних свиноматок годівля досхочу все ще не відповідає високим потребам у поживних речовинах, що може призвести до значної втрати ваги свиноматки та скорочення її життєвого циклу. Тому доцільно додавати в раціон кормові добавки, що містять лізофосфоліпіди.
У чому переваги
Лізофосфоліпіди збільшують засвоюваність поживних речовин завдяки двом властивостям:
- Як емульгатори LPL утримують ліпіди в емульсії у вигляді менших міцел. Менші ліпідні міцели збільшують площу поверхні для панкреатичних ліпаз, таким чином збільшуючи перетравлення жирних кислот.
- LPL посилюють експресію специфічних генів у кишковому епітелії, які беруть участь у всмоктуванні поживних речовин. За результатами дослідження Brautigan et al. (2017) помічено, що експресія різних генів у тонкій кишці регулюється, що приводить до збільшення довжини ворсинок і вмісту колагену у ворсинках, завдяки чому збільшується площа поверхні кишкового епітелію для поглинання поживних речовин.
Специфічні фосфоліпіди в лізофосфоліпідах є найбільш гідрофільними, оскільки мають усього один залишок жирної кислоти на молекулу, що потенційно може бути використано як емульгатор для покращення використання харчових жирів, а також допомогти покращити засвоюваність поживних речовин і продуктивність свиноматок.
Що обрати
Elan®Digest — це потужний емульгатор, спеціально розроблений для покращення засвоюваності жирів, оскільки містить оптимізовану комбінацію натуральних емульгаторів. Шлунково-кишковий тракт — це водне середовище, а жири й олії є ліпофільними речовинами, які мають бути емульговані до процесу перетравлення.
Застосовуючи Elan®Digest, можна за ощадити витрати на корм, збільшити живу масу тіла свині й знизити коефіцієнт конверсії корму. Активні інгредієнти емульгатора покращують емульгування жирів й утворення міцел для підтримання травлення молодих тварин, оскільки вони не здатні виробляти достатню кількість жовчних кислот для ефективного емульгування, що сприятиме оптимальному травленню й росту. Elan®Digest емульгує вміст жиру з умістом води в шлунково-кишковому тракті. Це оптимізує засвоюваність жирів, оскільки зазвичай жири деемульгуються з води.
Результати застосування
На одному з підприємств було проведено експеримент із додаванням Elan®Digest у передстартовий і стартовий раціони поросятам на дорощуванні (таблиця) з метою покращення засвоєння жирів та олій у складі корму поросятами. У результаті середньодобовий приріст ваги збільшився на 6,7%, коефіцієнт конверсії корму знизився на 8,2% та коефіцієнт повернення інвестицій (ROI) становив +60%.
Таким чином, доведено: що б забезпечити ефективне засвоєння доданих до раціону жирів травною системою тварини, рекомендується додавати емульгатори, ос кільки секреція жовчі та ліпази у поросят завжди недостатня для отримання оптимальної емульсії, що часто призводить до зниження обмінної поживності жиру.
Сергій Бондар
Співатори: Олег Ворожбітов, Ірина Чипенко, Іван Зікратий
ТОВ «АгроПлюсІнвест»