Агрономія

Спрощення технологій вирощування культур призводять до спалахів чисельності шкідників – думка

Спрощення технологій вирощування культур призводять до спалахів чисельності шкідників – думка

На сьогодні для більшості господарств радикальна зміна спектра пріоритетних сільськогосподарських культур уже стала нормою. Як результат, усе це не лише внесло відповідні корективи у технології вирощування та системи захисту, а й призвело до перебудови агропромислового комплексу та відбилось на загальному економічному стані країни.

Таку думку у своїй статті в журналі The Ukrainian Farmer висловив Андрій Федоренко, завідувач лабораторії прогнозів Інститут захисту рослин НААНУ.

«Досить часто всі ці спрощення технологій вирощування сільгоспкультур призводять тільки до зниження їх продуктивності. Часткове порушення або повне нехтування сівозміною (спостерігається масово майже повсюдно в останні десятиріччя) не просто сприяє накопиченню на полях шкідників, а є основною передумовою для спалахів їх масової чисельності та як результат – значних втрат урожаю»,

– зазначив Андрій Федоренко.

Наприклад, тривале вирощування в монокультурі ріпаку призвело до формування абсолютно нових щодо структури та видового складу шкідливих ентомокомплексів. Біологію цих фітофагів недостатньо вивчено, що своєю чергою ускладнило вибір асортименту захисних заходів і визначення строків їх застосування.

За словами науковця, наочною ілюстрацією також може слугувати й дуже популярне сьогодні й водночас науково недопустиме вирощування соняшнику кілька років поспіль на одному й тому самому полі. Результат такої «оптимізації» – не лише катастрофічне виснаження ґрунту, а й поява нових небезпечних шкідників, наприклад, давно забутої соняшникової шипоноски (горбатки).

Нагадаємо, існує тенденція до зростання в посівах соняшнику засміченості деякими видами бур’янів.