Птиця має три центральні органи імунної системи
Центральними органами імунної системи птиці є кістковий мозок, тимус і фабрицієва бурса, пише журнал «Наше птахівництво».
Кістковий мозок одночасно є органом кровотворення та імунної системи. Розрізняють червоний і жовтий кістковий мозок. Червоний кістковий мозок містить поліпотентні стовбурові клітини-попередники всіх клітин крові й лімфи. Стовбурові клітини заселяють також тимус і фабрицієву бурсу, де вони диференціюються відповідно у Т- і В-лімфоцити.
Жовтий кістковий мозок розташований у діафізах трубчастих кісток і складається з ретикулярної тканини, яка місцями заміщена жировою тканиною. Цей кістковий мозок є резервом, за крововтрат його заселяють гемопоетичні елементи, і він перетворюється на червоний кістковий мозок. Тобто жовтий і червоний кістковий мозок ‒ два функціональних стани одного кровоутворювального органа.
Тимус (вилочкова залоза) контролює формування та фізіологічне функціювання імунної системи птиці шляхом утворення різнорідної популяції Т-лімфоцитів і вироблення гуморальних чинників (гормонального походження), що впливають на периферичні органи імунної системи. У птиці орган складається з двох подовжених часток під шкірою в ділянці шиї. У курей, на відміну від водоплавної птиці, кожна частка складається має шість-вісім овальних часточок. Частки тимуса оточені сполучнотканинною капсулою, від якої відходять прошарки пухкої сполучної тканини, що заглиблюються в орган.
У фабрицієвій бурсі зі стовбурових клітин кісткового мозку формуються популяції бурсозалежних лімфоцитів (В-лімфоцитів). Потім вони залишають бурсу і заселяють тимуснезалежні зони периферичних органів і структур імунної системи, де під впливом антигенів відбувається їх розмноження, вторинне диференціювання і перетворення на антитілосинтезувальні плазматичні клітини.
Фабрицієва бурса ‒ порожнинний лімфоепітеліальний орган у дорсальній частині стінки клоаки у вигляді кишенькоподібного випинання. Стінка бурси складається зі слизової, м’язової та серозної оболонок.
Слизова оболонка має первинні й вторинні складки, вкриті багатошаровим призматичним епітелієм. У складках містяться численні лімфатичні вузлики, що складаються з кіркової і мозкової зони. Кіркова зона розташована на периферії лімфоїдного вузлика і являє собою ретикулярну тканину, заповнену малими та середніми лімфоцитами. Мозкова речовина, що займає центральну зону вузлика, утворена епітеліальною тканиною і містить переважно великі та середні лімфоцити. Зони вузлика відокремлені одна від іншої базальною мембраною і шаром епітеліоцитів.
Раніше ми писали, як здійснюється морфологічне дослідження органів імунної системи птиці.