Овочі-Ягоди-Сад

Вчені отримали нетоксичну позеленілу картоплю

Вчені отримали нетоксичну позеленілу картоплю

Дослідники Каліфорнійського університету – Ріверсайд (США) знайшли спосіб видалити токсичні сполуки з картоплі та помідорів, зробивши їх безпечнішими для споживання та легшими для зберігання. Цей прорив може скоротити харчові відходи та покращити вирощування сільськогосподарських культур в екстремальних умовах, наприклад у космосі.

Про це повідомляє Science Daily.

Пояснюється, що рослини картоплі природним чином виробляють хімічні речовини, які захищають їх від комах. Хімічні речовини, які називаються стероїдними глікоалкалоїдами, або SGA, містяться у великих кількостях у зелених частинах картопляної шкірки та в місцях проростання. Вони роблять картоплю небезпечною як для комах, так і для людей.

Сонячне світло може викликати утворення SGA у бульбах картоплі — тій частині рослини картоплі, яку вживають у їжу — навіть після того, як їх уже зібрано. Визначивши ключовий генетичний механізм у виробництві SGA, дослідники UC Riverside можуть зменшити токсичність картоплі, зберігаючи природний захист рослин. Видалення SGA з картоплі також полегшить її зберігання та транспортування на відкритому повітрі.

Дослідження, опубліковане в Science , зосереджено на білку під назвою «GAME15», який відіграє ключову роль у керуванні виробництвом SGA рослинами. Цей білок діє і як фермент, і як каркас, організовуючи інші ферменти в «фабрику перетворення», яка ефективно виробляє SGA, одночасно запобігаючи витоку токсичних сполук в інші частини рослинних клітин, де вони можуть спричинити хаос.

Створюючи рослини, щоб контролювати, коли і де виробляються SGA, наприклад, у листі, але не в самій картоплі, дослідники передбачають урожай, який можна зберігати без ризику токсичності від впливу сонячного світла.

«Ви можете зберігати картоплю на своїй кухні і не хвилюватися про вплив сонця, яке змушує її виробляти більше SGA. І тоді ви можете їсти її, коли захочете, зменшуючи харчові відходи», – сказав Адам Джозвяк, молекулярний біохімік університету, який керував дослідженням.

Крім того, результати можуть дозволити використовувати інші частини рослин, такі як листя, для їжі в середовищах з обмеженим простором, таких як космічні місії або вертикальні системи землеробства. 

«Для космічного землеробства, де кожна частина рослини може бути їстівною, ці висновки є особливо багатообіцяючими», – зазначив пан Йозвяк.

Читайте також: У США вивели картоплю, стійкішу до глобального потепління