За 10-15 років фермер обіцяє новий тип сірої худоби
На «Велесовій фермі» (Чернігівська область) не лише відроджують, а й адаптують корів сірої української породи до сучасних умов. Загалом в Україні такої худоби ‒ лише 500 голів. Хоча ще в 1950-1960-ті роки вона домінувала серед усього поголів’я ВРХ України, налічуючи близько 2 млн голів.
Про це в інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer розповів власник «Велесової ферми» Михайло Травецький.
«Сіру українську просто послідовно знищували, ‒ наголосив він. ‒ Тому я відійшов від промислових порід, і фактично створюю молочну лінію чи молочний тип сірої худоби через гібриди її з різними молочними породами. Фактично через 10-15 років вийду вже з новим типом сірої худоби, який буде нічим не гіршим за сучасні породи, як-от голштин, джерсей, ангус та інші. На початках наші науковці з мене кепкували, та нині я вже уклав договір із НААН України».
Уважається, що сіра худоба ‒ прямий нащадок дикого тура. Тому це ‒ найбільш пристосована до будь-яких умов порода, яка здатна вижити без допомоги людини.
«Сіра українська корова не хворіє на лейкоз і туберкульоз. Вона дрібноплідна: народжує теляток вагою до 20 кг. А це ‒ легкі отелення, легкий післяотельний період, швидке відновлення й готовність до нового запліднення, ‒ підкреслив Михайло Травецький. ‒ Фактично сіра українська має дуже низький відсоток післяотельної патології».
Як порівняти з іншими коровами, сірі українські дають менше молока, але воно корисне, поживне, гіпоалергенне, не спричиняє порушень шлунково-кишкового тракту, додав він. Молоком сірої худоби можна вигодовувати немовлят, воно дуже жирне.
«У мене на фермі сьогодні середня жирність молока перевищує 7-8%, водночас у голштинів цей показник ‒ 3-4%, ‒ зазначив Михайло Травецький. ‒ Корівок ми доїмо звичайними доїльними апаратами, і кожна з них дає до 20 л молока».
До того ж, сіра українська ‒ універсальна порода, підходить для утримання в будь-якій кліматичній зоні.
«Моя ферма ‒ на півночі країни, й сіромахи тут чудово себе почувають. Цілий рік живуть у огороджених навісах без протягів і опадів на відкритому повітрі», ‒ зазначив фермер.
Як повідомлялося, сіру українську корову популяризують через соцмережі.