Нова ДНК-технологія допомагає Великій Британії боротися з інвазивними рибами

Британське агентство з охорони довкілля (EA) впроваджує нову технологію для виявлення й контролю інвазивних чужорідних видів риб.
Про це пише Держрибагентство.
Ця інновація, відома як еДНК (environmental DNA), дозволяє дослідникам виявляти присутність риб, беручи зразки води з водойм. ДНК риб скидається у воду з екскрементів, слизу й луски, і її можна виявити за допомогою еДНК, навіть якщо риби не видно. Це робить еДНК набагато чутливішим методом виявлення риб, ніж традиційні, як-от візуальне обстеження чи лов сітками.
Інвазивні види риб становлять серйозну загрозу для місцевих екосистем, наголошують у EA. Ці чужорідні риби конкурують із аборигенними видами за їжу та середовище існування, можуть призвести до гібридизації, переносити та поширювати небезпечні для місцевих риб хвороби.
Нова технологія дає EA значні переваги в боротьбі з цими шкідниками:
‒ чітко ідентифікувати навіть незначну кількість чужинців, як-от карась сріблястий і чебачок амурський навіть;
‒ виявляти інвазивні види на ранніх стадіях, аби вживати заходів зі стримування поширення до того, як воно стане неконтрольованим;
‒ ефективно відстежувати поширення: ДНК-аналіз дозволяє чітко визначити місце перебування інвазивних риб, що робить процес їх видалення цілеспрямованішим;
‒ захищати місцеві види: скорочуючи популяції інвазивних риб, EA зберігає й відновлює природну рівновагу у водоймах.
Як повідомлялося, у разі відновлення Каховської ГЕС треба передбачити можливість міграції риби.