Досвід однієї з найкращих молочних ферм Німеччини
Як створити продуктивну корову
Досвід однієї з найкращих молочних ферм Німеччини.
У листопаді цього року українська делегація відвідала одну з найбільш високопродуктивних молочних ферм Німеччини Tonsfeuerborn GbR, розташовану в землі Північний Рейн-Вестфалія. Скажу відразу: показники ферми нас приємно здивували. На них і хочу зосередитися, але насамперед кілька фактів і цифр.
Секрети високих надоїв
Отже, на цій фермі утримують 830 фуражних корів, 750 дійних корів на безприв’язному утриманні та середнім добовим надоєм близько 47 літрів. Треба враховувати, що в раціоні корів усього 10 кг концентрованих кормів. Середня жива маса дійних корів становить 765 кг, усіх корів автоматично зважують — це дає змогу контролювати їхню вагу та відповідним чином правдиво моніторити годівлю. Приміром, на найкращих німецьких фермах дійні корови споживають у середньому за добу корму, еквівалентну 3,6– 3,8% їхньої живої маси. На цій фермі корів годують раз на день, і споживання корму коливається між 27 та 28 кг. Це дисонує з більшістю наших ферм.
Інший важливий показник — конверсія корму. З 1 кг сухої речовини їхні голштинські корови продукують 1,7 л молока жирністю 3,8% і білком 3,5%. Думаю, цей підхід до аналізу своєї продуктивності варто взяти до уваги й нашим практикам і консультантам за добрий приклад, щоб реально оцінити свою ситуацію та побачити свої резерви.
Понад 20 років цю ферму консультує Уве Девентер, консультант із годівлі. Він каже, що секрет успіху цього підприємства базується на кількох чинниках. Насамперед — це якісний основний корм з ідеальним укриттям траншей. Зазначу: з укриттям траншей на більшості ферм у нас ще проблеми.
Друга складова — комфорт. Корів утримують не на гумових матрацах, а на солом’яно-крейдяній підстилці або на сепарованому гноєві. На гумових килимках такі показники здоров’я та продуктивності майже неможливі, каже пан Уве.
Потрібно сказати, що на цій фермі вибувають до 60 дня лактації всього 2–4% дійних корів! Натомість за моїми спостереженнями в Україні на більшості ферм за цей період вибуває 6–18% корів. Я вважаю це нашим великим резервом, бо зазвичай втрачають найбільш високопродуктивних корів.
Помічні ІТ-технології
Власник ферми Фелікс зазначає, що значного полегшення в керуванні фермою вдалося досягти після запровадження два роки тому ізраїльської системи моніторингу здоров’я та відтворення SenseHub. Тепер на ранніх стадіях управлінцю відомі тварини з ризиками захворювань ще до клінічних проявів, що раніше було неможливим. Також у фокусі системи 24/7 оптимальний час осіменіння корів, перегули, аборти, стреси й помилки в годівлі.
У планах керівника ферми — запровадження новинок SenseHub: установлення датчиків моніторингу здоров’я телят молочного періоду та контроль молока на доїльному залі. Що це дасть? Можна відстежувати загрозу захворювань телят до клініки, що робить лікування значно ефективнішім. Окрім того, оцінюючи молоко від кожної корови, можна реально оцінити генетичний потенціал своїх корів за показниками молока, щоб подальший вибір сперми був ще ефективнішим. Також рання діагностика маститів і вміст лактози покращать керування здоров’ям корів.
Велика корова — велика продуктивність
Один із секретів продуктивності корів — значне споживання корму великими коровами, яких отримують завдяки цілеспрямованому вирощуванню ремонтного молодняку. Молочний період такого теляти триває три місяці. На піку телички випивають 10 л молока, потім їм повільно зменшують дозу. І на 2–3-й день після відлучення телята споживають у середньому до 4 кг комбікорму, який містить близько 16–17% сирого протеїну, захищений ріпаковий шрот і 5% дрібно подрібненої соломи. Завдяки такому раціону добовий приріст телят у молочний період — понад 1 кг, а загалом до 11 місяців — не менше як 1 кг.
Запліднюють теличок живою масою 400–420 кг у 13–14 місяців, стежать, щоб не було ожиріння. Я переконаний, що це один із секретів вирощування таких великих корів. Бо в Україні часто запліднюють після досягнення маси 350 кг. З цієї причини корови не встигають виростати до хоча б 700 кг.
Висновки
Українські молочні підприємства вже мають високі показники молочної продуктивності, проте треба ще попрацювати над якістю цих показників, підвищенням умісту жиру та білка. Також уваги потребує робота щодо формування високого рівня здоров’я корів. Орієнтир — європейські ферми, де тварини живуть по чотири лактації та з високими показниками здоров’я, надоїв, відтворення й, відповідно, з високою рентабельністю. У нас таких ферм поки що небагато.
Щодо вирощування телят після відвідин ферми в Німеччині теж маю цікаві висновки. За індивідуального утримання та високого споживання комбікорму, особливо телят до віку 30 днів, важливо регулярно давати теплу воду. Зазвичай у нас цю роботу виконують працівники вручну, що створює додаткові ризики. Тому автоматизація випоювання телят — шлях до зменшення дефіциту кадрів, негативного впливу людського чинника. Адже помічено, що за автоматизованого випоювання телята майже вдвічі більше їдять комбікорму, ніж за індивідуального. Це — одна зі складових інтенсивного вирощування телят.
Отже, ми простежили чіткий зв’язок між живою масою корів і вживанням корму. Думаю, нам варто рухатися також у цьому напрямі. Я мрію, що наші українські корови будуть споживати 26–28 кг сухої речовини й із кожного її кілограма виробляти 1,6–1,8 л молока з високими показниками жиру й білка. Але треба цю корову створити. Як це зробити — ми вже знаємо.