Агрономія

Як вибухи впливають на стан ґрунтів, – дослідження  

Як вибухи впливають на стан ґрунтів, – дослідження  

В BTU Institute of biotechnology у різних регіонах України вивчали ґрунти, які зазнали впливу війни і дійшли висновку, що різноманіття мілітарних чинників спричиняє відповідне різноманіття змін властивостей ґрунтового покриву. Зокрема, дослідили, як впливають вибухи на стан ґрунтів.

Про результати таких досліджень розповіла виконавча директорка BTU Institute of biotechnology, докторка сільськогосподарських наук Світлана Корсун у ході конференції «Національний виклик: деградація ґрунтів чи відновлення їх родючості?», інформує AgroTimes.

За її словами, після того як відбувся вибух і вирва загортається стихійно, у верхньому шарі порушеної ділянки як правило збільшується кількість рухомих форм фосфору і калію. Подекуди навіть є тенденція до підвищення рівня гумусу. При цьому pH ґрунту не зменшується, а навпаки зростає, тобто відбувається підлужнення ґрунту.   

Щодо вмісту важких металів – у ході дослідження не спостерігали катастрофічного їх збільшення при вибухах. Це може бути збільшення в 1-2 рази.

«Щодо біологічних характеристик ґрунту, то велике значення має термін від моменту, як стався вибух, як вирва загорнулася і коли ми прийшли туди проводити дослідження. Але загалом страждає біогенність ґрунту і змінюється напруженість мінералізаційних процесів у ґрунтах. Чому так відбувається, що на перший погляд покращується родючість ґрунту? Це пов’язано з тим, що нижні шари ґрунту, які в наших агроценозах багатші на фосфор і калій, переміщуються на поверхню ґрунту, а стихійне заробляння вирви призводить до переміщення у вирву верхніх шарів ґрунту і тому ми спостерігаємо навіть тенденцію до зростання гумусу»,

– зазначила Світлана Корсун.

Інша ситуація на локаціях, де горіла техніка і були виливи нафти. Тут відбуваються катастрофічні зміни – різко погіршуються всі агрохімічні показники ґрунту, які потрібні для успішного вирощування урожаю. Різко зменшується вміст доступних фосфатів, а кількість рухомих важких металів зростає у десятки і сотні разів. Різко знижується біогенність, особливо мікологічна складова. фіксували зменшення біогенності ґрунту на 30-50% на тих ділянках, де відбувалося горіння техніки.

Нагадаємо, науковці за підтримки Програми USAID АГРО розробили рішення для відновлення ґрунтів.