Які клінічні ознаки метапневмовірусної інфекції птиці
Розрізняють низку захворювань, спричинених метапневмовірусом птиці. Їх назви відрізняються, та клінічні прояви тотожні: ринотрахеїт індиків, синдром опухлої голови, пневмовірусна інфекція птахів, пташиний ринотрахеїт.
Про це пише журнал «Наше птахівництво».
Метапневмовірус є тропним до слизової оболонки верхніх дихальних шляхів, а також репродуктивного тракту, а саме яйцеводу, через подібність будови мерехтливого епітелію.
До захворювання чутливі індики, курчата-бройлери, несучки та їхнє батьківське поголів’я.
Клінічні ознаки розвиваються приблизно через 3-7 днів після інфікування. Зазвичай спостерігають нежить, виділення з носа, кон’юнктивіт, синусит, набряк інфраорбітальних синусів (на фото) і підщелепного простору.
У разі розвитку синдрому опухлої голови можливе викривлення шиї, дезорієнтація, опістотонус ‒ ймовірно через патологічний вплив на вуха й кисневий голод мозку.
У птиці, яка живе тривалий час, окрім респіраторних проявів, відомі випадки зниження до 70% яйценосності, розвитку перитоніту, атрофії фолікул і яйцеводу, його пролапс. Також значно погіршується якість шкарлупи, змінюється її колір і підвищується порозність, що сприяє контамінації вмісту яйця бактеріальними агентами.
У результаті розрізу інфраорбітальних синусів виявляють гнійно-фібринозні виділення, інколи зі згустками крові через розвиток вторинної бактеріальної інфекції. Однак у такому матеріалі РНК вірус уже відсутній.
Під час гострої стадії інфекції у гортані та верхній частині трахеї реєструють катаральний трахеїт. На мікроскопічному рівні у носових ходах і трахеї помітна втрата війчастого шару епітелію слизової, гіперемія підслизової оболонки й незначне запалення, у просвіті цих органів ‒ значна кількість клітинного детриту.
Нагадаємо, діагностувати респіраторні інфекції в птиці необхідно в комплексі.