Війна спричинила збільшення чисельності хлібних жуків – дослідження
Збільшення чисельності хлібних жуків (як порівняти з минулими роками), до того ж безпосередньо на Півдні (в зоні Степу), є результатом впливу війни в Україні. Зокрема, на збільшення шкідливості хлібних жуків може впливати поява кинутих земель (імаго хлібних жуків часто починають своє додаткове живлення на перелогах із пирієм і тільки потім переходять на посіви зерновихколосових) і неможливість дотримання правильної агротехніки вирощування через бойові дії.
Про це свідчать дані Інституту захисту рослин НААН України, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Як зазначається, 2023 року у фазу молочно-воскової стиглості зерна імаго хлібних жуків на території України заселили 34,6% обстежених площ у межах свого ареалу, що приблизно на рівні 2022 року (34,32%). Так, у Степу заселеність становила 24,7%, максимальне значення показника зафіксували також у Запорізькій області (75%), у Лісостепу – 52% (на рівні 2022 року), на Поліссі – 12,12% (на рівні 2022 року).
Щодо середньої чисельності імаго на території України у цей період, то вона майже вдвічі перевищувала аналогічний показник за попередній рік – 0,85 екз./м² (2022 р. – 0,49 екз./м²). Проте якщо дослідити ситуацію детальніше за природно-кліматичними зонами, влітку 2023 року показник загальної середньої чисельності на всій території збільшився тільки завдяки зоні Степу. Тут було зафіксовано значне зростання (більш ніж удвічі) середньої (2,0 екз./м²) та максимальної чисельності в осередках (5,2 екз./м²).
Для порівняння, 2022 року аналогічні показники становили 0,72 і 2,6 екз./м² відповідно. Щодо решти територій, то в Лісостепу середня чисельність майже не змінилася – 0,5 екз./м², а максимальна в осередках, навпаки, спала до 2,3 екз./м² (2022 р. – 0,47 і 3,2 екз./м² відповідно). На Поліссі також відбулося зниження показників середньої чисельності – до 0,2 екз./м² і максимальної в осередках – до 1,0 екз./м² (2022 р. – 0,28 та 1,5 екз./м² відповідно).
За даними осінніх ґрунтових розкопок, личинок хлібних жуків виявляли повсюдно, в межах свого «традиційного» ареалу. Було також спостережено деяке збільшення їх загальної середньої чисельності – 0,55 екз./м² (замість 0,48 екз./м² попереднього року). Щодо заселення територій личинками у цей період, то, як і в разі з туруном, найбільше їх зафіксовано також у зоні Степу – 21,5% з максимальним значенням цього показника в Запорізькій області (33,33%).
Раніше повідомлялося, як повномасштабна війна в Україні вплинула на популяцію хлібного туруна.