Сучасні біотехнології навіть в умовах посухи та літньої спеки дають змогу зберегти врожай соняшнику
Реалізувати потенціал
Сучасні біотехнології навіть в умовах посухи та літньої спеки дають змогу зберегти врожай соняшнику.
Через недостатню кількість опадів, місцями менше як 150 мм за вегетацію, а також критично високі температури в період цвітіння — початку наливання зерна цього року врожайність соняшнику в середньому по країні буде на 0,4 т/га меншою, як порівняти з минулим роком. Так, за даними Мінагрополітики та Держстату, українські аграрії станом на середину жовтня намолотили 9,28 млн тонн соняшнику з 91,3% площ за середньої врожайності 2,05 т/га. Як відомо, торік урожайність олійної культури становила 2,45 т/га, валовий збір — 12,7 млн тонн. Водночас аналітики Асоціації «Укроліяпром» стверджують, що виробництво соняшнику поточного сезону очікується на рівні 11,8– 12,5 млн тонн за врожайності 2,4 т/га, що на 6,1% менше від тогорічної.
Особливо критичною ситуація щодо вологозабезпечення та температурного режиму склалася на Півдні, Сході, а також на півдні центральної частини України — зонах традиційного вирощування соняшнику. Відповідним чином погодні умови позначилися й на врожайності культури. Так, за даними Держкомстату, середня врожайність соняшнику станом на 3 жовтня в Миколаївській області була на рівні 1,11 т/га, на Одещині — 1,5 т/га.
Утім, хоч погода є основним чинником, що впливає на продуктивність соняшнику, але технології також мають значення: зокрема, дотримання сівозміни, термінів сівби та норм висіву насіння, якість обробітку ґрунту, мульчування тощо. Останнім часом до цих заходів додалися й новітні розроблення науковців, які допомагають рослинам краще протистояти посусі. Так, цього сезону виробничі посіви соняшнику, оброблені біостимулятором EliSun-a французької компанії Elicit Plant, у середньому показали врожайність на 250–300 кг/га вищу, як порівняти з контролем. Дослідження компанія проводила в шести областях України.
— Цього року була аномальна посуха, в деяких областях і по чотири місяці не було опадів. Звісно, під час жорсткої посухи чудес не буває — рослині нізвідки взяти вологу, але в менш критичних умовах наші продукти показують себе дуже добре, — каже представник компанії Elicit Plant Ігор Болюк. — На Одещині в одному з господарств різниця щодо врожайності між дослідним полем і контролем сягала до 50%: 1200 кг/га проти 800 кг/га, що для господарства дуже вигідно в умовах неврожаю та ринкових цін.
Окрім того, в господарствах, які внесли достатню кількість добрив, насіння соняшнику мало більший уміст олії, в деяких випадках різниця в олійності між дослідними ділянками та контролем сягала 3%. Зокрема, така ситуація була в господарствах Дніпропетровщини, Кіровоградщини, Миколаївщини, які тестували EliSun-a. На період сівби соняшнику було прохолодно й волого, тож запасу ґрунтової вологи було достатньо, щоб добрива розчинилися. Уже на момент появи сходів вологи ставало менше, але завдяки внесеному продукту рослина отримувала вологу через потужну кореневу систему, відтак на два тижні довше вегетувала, що дало змогу їй реалізувати потенціал урожайності.
Принцип роботи
Отже, яким чином біостимулятор EliSun-a допомагає соняшнику зберегти урожайність навіть в умовах посухи? Продукт створено на основі фітостеролів — ліпідів рослинного походження, які є складовою клітинних мембран. Ці молекули є частиною основного метаболізму живих організмів і тому необхідні для їхнього виживання, відіграють головну роль у регуляції плинності й проникності мембран. Саме через ці механізми сигнальні молекули передають інформацію для стимуляції росту рослин й адаптації рослин на зміни умов середовища. Компанія Elicit Plant виявила ці властивості, розпилюючи фітостероли на рослини, внаслідок чого вони адаптувалися до браку води, частково закривши продихи, що знизило сумарне випаровування, зменшило споживання води рослинами до 20% без впливу на фотосинтез.
Окрім того, після обприскування листя фітостеролами оброблені рослини стимулюють ріст кореневої системи, яка здатна діставати вологу й поживні речовини з нижніх шарів ґрунту. Тобто завдяки фітостеролам рослина ефективніше використовує вже наявну в ній вологу й активніше її вбирає з ґрунту завдяки потужній кореневій системі. Це основний принцип роботи продуктів Elicit Plant. Загалом рослини стають стійкішими, краще пристосовані до зміни клімату та збереження врожайності, кошик стає більш виповненим, а рослина довше вегетує.
Завдяки продукту на основі фітостеролів соняшник ефективніше використовує вже наявну в ній вологу й активніше її вбирає з ґрунту завдяки потужній кореневій системі. У результаті подовжується вегетація культури та зберігається продуктивність за посушливих умов.
Технологія внесення
Перевага EliSun-a не лише в його впливі на соняшник, а й в економному застосуванні: стимулятор можна вносити в баковій суміші із ЗЗР, за винятком гормональних продуктів. Цього року саме так працювали в господарствах, що дає змогу зменшити витрати на обробку посівів.
EliSun-a достатньо вносити один раз за вегетацію соняшнику у фазу від чотирьох листків до фази зірочки. Найбільшу ефективність продукт показав за внесення у фазу 6–8 листків: у господарствах, які вносили EliSun-a у цей період, урожайність, порівнюючи з контролем, була вищою на 670 кг/га. Вигода очевидна: з огляду на теперішні ціни на насіння соняшнику це додатково десь приблизно 13 тис. грн/га (11,8 тис. грн/га без ПДВ чистого прибутку й без витрат на продукт).
— Важливо вносити продукт у міжфазний період розвитку культури, — наголошує Ігор Болюк. — Відомо, що протягом кожної фази в культурі відбуваються певні морфологічні процеси: на початкових етапах закладається певна кількість квіток, зерен тощо. Тому на певних етапах розвитку культури ми не можемо втручатися у ці процеси, на інших це можна робити, щоб потенціал урожайності був реалізований якомога більше. Фаза 6–8 листків і пізніше — саме такий період. До речі, у цей час найактивніше застосовують пестициди, а також позакореневе живлення. Тож ще й із цього погляду він найпридатніший для внесення EliSun-a — додаткових витрат на окреме внесення не маємо, затрати тільки на сам препарат. Проте його окупність у наших реаліях висока: навіть за найменшої збереженої врожайності 100 кг/га за попередника ріпак і без живлення господарство отримало додаткові 2,5 тис. грн/га прибутку, а витратило 1400 тис. гривень на продукт (вартість EliSun-a 30,7 євро/л). До того ж різниця в олійності була 1%, тобто ще плюс 300 грн/т.
Світові перспективи
Окрім EliSun-a в а рсеналі компанії Elicit Plant є також інноваційний продукт Best-a, який знижує водний стрес для кукурудзи та сої, а також EliGrain-a з аналогічною дією для зернових культур.
Свою діяльність Elicit Plant почала 2017 року з виробництва біостимулятора Best-a. 2021 року за підтримки уряду Франції компанія масштабувала проєкт, почала впроваджувати у виробництво нові продукти EliGrain-a й EliSun-a. Нині компанія є світовим лідером із керуванням водним стресом для польових культур. Її продукти мають великий попит у Франції, завойовують ринок Польщі, Румунії, Угорщини, США, Бразилії, Британії. У планах — розширення лінійки, зокрема розроблення продуктів на основі фітостеролів для овочевих, плодовоягідних культур, які також потерпають від браку вологи.