Техніка

Припускатись помилок під час сівби — поставити під загрозу зусилля всього сезону, тому варто мінімізувати можливі ризики

Головний етап

Головний етап

 Припускатись помилок під час сівби — поставити під загрозу зусилля всього сезону, тому варто мінімізувати можливі ризики. 

Сівба є однією з головних технологічних операцій у сільському господарстві, від якої залежить майбутній урожай і продуктивність господарства. Під час сівби враховують дуже багато чинників, і найважливішими є ті, що забезпечує саме сівалка, — норма висіву та глибина закладання насіння. 

Норма висіву може постійно змінюватись. Вона залежить від багатьох умов: строків сівби, якості насіння, очікуваної густоти продуктивних стебел, регіону та специфічних умов вирощування, загальної якості підготовки ґрунту й окремого посівного ложа, погодних умов, а також запланованої врожайності. 

За умов оптимальних строків сівби на добре підготовленому і вологому ґрунті рекомендована норма висіву озимої пшениці становить 4–4,5 млн насінин на гектар. У розрахунку треба враховувати низку чинників, зокрема рекомендації для вибраного сорту. Важливо уникати загущення посівів — це не лише призводить до перевитрати насіння, а й підвищує ризик вилягання та розвитку хвороб, особливо в посушливих регіонах. Це також може знизити ефективність застосування засобів захисту рослин, регуляторів росту, неефективного використання поживних речовин. 

Глибина висіву значною мірою впливає на рівномірність і швидкість появи сходів. Якщо насіння заглиблено надто сильно, є ризик загнивання, тоді як надто мілке заглиблення може призвести до вимерзання взимку. Оптимальною глибиною для озимих культур в умовах достатньої вологості ґрунту є 3 см. Це забезпечує дружні сходи, хороший розвиток кореневої системи та краще кущення. 

Сівалка ULTIMA CS 600 – V-подібне розміщення сошників

Схеми для пшениці 

За тривалий час вирощування пшениці було розроблено багато технологій сівби, які можуть значно відрізнятися. Серед поширених схем сівби виділяють такі: рядкова з міжряддями від 7,5 до 25 см і більше, пунктирна, розосереджена, перехресна, стрічкова й ін. 

У нас зазвичай застосовують рядкові схеми. Ширші міжряддя підходять для сортів, що активно кущаться за ранньої або оптимальної сівби. Для пізніших строків сівби або вирощування на бідних ґрунтах рекомендовано вузькі міжряддя. 

Найпоширеніший варіант — це міжряддя 15 см, бо воно не лише відповідає агрономічним рекомендаціям, а й сумісне з багатьма доступними зерновими сівалками. Також популярними є схеми з міжряддям 12–12,5 та 18 см. Широкорядні схеми частіше використовують для насінницьких посівів, а вузькорядні й перехресні — для забезпечення рівномірного розподілення насіння. Стрічкові, смугові й пунктирні схеми за певних умов можуть бути продуктивнішими, проте вимагають модернізації сучасних або придбання спеціалізованих сівалок.

 Оптимальною глибиною висіву пшениці вважається 2–3 см, допускається до 4 см. Глибший висів негативно впливає на кущення, що призводить до зниження врожайності. Навіть незначне перевищення глибини може знизити ефективність кущення. Якщо ж не дотриматися заданої глибини, це призведе до нерівномірності сходів, що вплине на загальний урожай. 

Сівалка ULTIMA CS 600 здійснює прямий висів

Інструмент для гарантії 

Щоб дотримуватись параметрів сівби за будь-яких умов, слід обрати якісну сівалку. Саме таким є посівний агрегат ULTIMA CS 600 від компанії Köckerling. Ця машина має кілька особливостей, які вирізняють її між іншими. Наприклад, сівалку ULTIMA оснащено долотоподібними сошниками, тоді як інші зазвичай оснащено анкерними або дисковими. Навіть без дискової борони або фрезерного культиватора ця сівалка здатна якісно вирівнювати поле. На 6-метровому агрегаті встановлено всього 32 сошники, проте забезпечується міжряддя 12,5 см. 

Ця універсальна сівалка підходить для прямого висіву та роботи після відвального або безвідвального обробітку ґрунту. Проте вона дуже ефективна на мінімальному обробітку та прямому висіві. До того ж вона створює оптимальне насіннєве ложе й забезпечує точне загортання насіння. 

Результати польових випробувань підтвердили, що на полях із мінімальним обробітком після роботи агрегата ULTIMA показники, як-от рівність поля, схожість, дружність сходів і площа живлення кореневої системи, значно кращі, ніж за застосування інших агрегатів. У результаті врожайність збільшується на 5–7 ц/га. 

Сівалка ULTIMA працює за схемою «ущільнення — сівба — коткування». Посівний механізм складається з опор ного котка для кожного сошника, долотоподібного сошника, загортача та U-подібного котка для ущільнення посівної стрічки й розрівнювання пожнивних решток штригелем. 

Часто лунають сумніви щодо точності глибини закладання насіння сівалками анкерного типу, але це абсолютно невиправдано. Долотоподібні сошники видаляють солому з посівної борозни й закладають насіння на вологий ґрунт. У застосуванні дискових машин солома часто вдавлюється в посівну борозну. Це призводить до того, що насіння (насамперед ріпак) лежить у сухій соломі й сходить нерівномірно. 

Сівалка ULTIMA з обладнанням для висіву мікродобрив

Увесь агрегат лежить на опорних котках — вони також контролюють робочу глибину. Гідроциліндр, що спирається на пружинний елемент, притискає стійку кріплення долота. Таким чином, унаслідок зміни тиску в системі регулюється глибина висіву. Оскільки долото розташовано за опорним колесом, що копіює рельєф поля, глибина сівби завжди відповідатиме заданій, незалежно від ступеня просідання ущільнювального колеса. Це дозволяє ідеально витримувати глибину на різних типах ґрунтів (торф, пісок, чорнозем чи глина) незалежно від їх щільності. Крім того, ця підвіска пружинного елемента є одночасно запобіжником проти каменів. Тиск у системі контролює манометр, який установлено перед насіннєвим баком, і оператор може добре його бачити. 

Усі функції контролюють сенсори: число обертів вентилятора, рівень заповнення бункера, технологічна колія, дозувальний вал і досходове маркування, блок контролю за потоком насіння, який повідомляє оператора про засмічення насіннєпроводів. Посівний бункер уміщує 3300 л. Заповнення можна здійснювати через установлений збоку завантажувальний шнек або насипом зверху. Для моделей Ultima із шириною захвату 8 і 9 м бункер становить 4000 л. 

У сівалці ULTIMA застосовано стрічковий спосіб сівби, за якого кожен сошник утворює смугу завширшки 6 см із міжряддями 12,5 см, що оптимізує площу живлення рослин і знижує ризик заростання міжрядь бур’янами. Для посушливих умов можна застосувати вузьке долото, яке краще утримує вологу й зменшує втрати органічних речовин. 

Долотоподібні сошники розсувають рослинні рештки, створюючи чисті борозни, а тиск на ґрунт кожного сошника сягає 240 кг, що забезпечує рівномірне ущільнення та глибину загортання насіння для будь-яких культур. 

Вузьке долото для прямого висіву та посушливих умов

Завдяки своїй продуманій конструкції та простоті в обслуговуванні ULTIMA також відрізняється низькими витратами на ремонт й обслуговування, що робить її економічно вигідною для фермерів. 

Швидкість роботи агрегата — від 10 до 18 км/год, а продуктивність — до 7 га/год. Отже, висока надійність, ефективність і тривалий строк експлуатації навіть в умовах важких ґрунтів робить цей агрегат хорошим вибором для сучасних аграріїв. 

Інші статті в цьому журналі

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ