Тваринництво

Всеукраїнський практичний форум «МОЛОЧНА ФЕРМА», м.Львів, 16-17 жовтня 2024 року

Поділитись:

Всеукраїнський практичний форум «Молочна ферма: собівартість молока», який відбувся у Львові 16–17 жовтня, вкотре засвідчив прагнення вітчизняних тваринників розвивати молочну галузь і працювати над підвищенням рентабельності виробництва — попри сучасні виклики. Форум став справжнім дискусійним майданчиком, де провідні вітчизняні й закордонні фахівці, представники господарств говорили про проблеми галузі, а також поділилися досвідом ефективного господарювання, вдалими рішеннями та цікавими інноваціями в керуванні молочною фермою.

Традиційно робота форуму розпочалася з обговорення тенденцій на ринку та напрямів розвитку молочного бізнесу в Україні. Так, Вадим Чагаровський, голова ради директорів «Спілки молочних підприємств України», розповів про перспективи молочної галузі в Україні, про можливість виходу на нові ринки збуту для вітчизняних виробників та умови, які для цього потрібно виконати. Також висвітлив головні проблеми, які доводиться розв’язувати виробникам молочної продукції у період дії воєнного стану, про баланс імпорту й експорту молочної сировини в Україні, логістичні проблеми та зміни попиту. На думку пана Чагаровського, для підтримки розвитку молочного скотарства та переробної галузі в Україні потрібна низка кроків на законодавчому та виконавчому рівнях, а також певні дії переробників і товаровиробників, зокрема посилення боротьби з тіньовим ринком і фальсифікатом, укладання довгострокових контрактів із визначеними цінами на молочну сировину, розвиток кооперативної співпраці в Україні тощо.

Оскільки основним лейтмотивом заходу був пошук шляхів зниження собівартості виробництва молока, то кожна з обговорюваних тем певним чином зачіпала всі аспекти молочного скотарства — від покращення менеджменту виробництва до годівлі й лікування ВРХ. Зокрема, про свій досвід організації роботи молочної ферми розповіли керівники підприємств. Так, власник господарства «Велесова ферма» Михайло Травецький поділився досвідом, як організувати роботу високоефективного господарства, а заступник директора з тваринництва ТОВ «ПОНОРИ» Микола Віблий розповів, як отримати до 42 л молока з однієї корови на прив’язі. Про новаторські підходи в профілактиці маститів розповів головний лікар ветеринарної медицини ТОВ «Україна» Сергій Смолян.

Продуктивність корів залежить від багатьох чинників — генетики, годівлі, утримання, ветеринарного обслуговування. Представник ТОВ «Альта Дженетикс Україна» Андрій Ласійчук у своїй доповіді простежив, як генетична складова впливає на собівартість молока. Зокрема, генетично вдосконалені корови часто демонструють вищий рівень продуктивності, включно з вищим умістом у молоці жиру та білка, мають вищу резистентність до різних захворювань, що призводить до зменшення витрат на лікування та профілактику захворювань. Окрім того, генетика дає змогу знижувати собівартість виробництва молока через покращення кормової ефективності. Тож інвестиції в генетику — це інвестиції в майбутнє ферми.

Жваві дискусії викликала тема зменшення собівартості молока шляхом покращення менеджменту годівлі, якості кормів. Зокрема про різні джерела протеїну та компонентів раціону для зменшення вартості годівлі розповів спеціаліст із вирощування ВРХ компанії «Коудайс Україна» Володимир Гуменюк, про вплив комбікорму на якість молока — директор ТОВ «Комбіфід» Костянтин Жовтуха, а про технологію та доцільність використання біологічних консервантів у кормозаготівлі — експерт відділу тваринництва та переробки біотехнологічної компанії BTU Максим Корнієнко. Зі свого боку біохімік ТОВ «ЦВД» Ольга Воронова навела практичні приклади, як тест біохімічного профілю може бути інструментом корегування раціону годівлі корів.

Досвід провідних молочних ферм переконує: рентабельність, прибутковість виробництва безпосередньо пов’язано з якістю молокосировини. У цьому контексті значний інтерес слухачів викликала доповідь спеціаліста з біобезпеки, керівника відділу зоогігієни в компанії Tekro spol., s.r.o. (Чехія) Карела Тіттла, присвячена гігієні доїння. Пан Тіттл наголошує: добра гігієна — це здорове вим’я, добра якість молока та, як результат, вищий прибуток. У своїй доповіді автор низки програм із зоогігієни, розробник заходів із ліквідації небезпечних хвороб і зоонозів звернув увагу на зв’язок між кількістю соматичних клітин і втратою молока, розповів, які діючі речовини для дезінфекції найбільше використовують у світі тощо. Цікаво було почути міфи про ДІПИ, які можуть увести спеціалістів в оману під час вибору засобів гігієни доїння. Один із міфів — те, що «кількість частин на мільйон активної речовини є вирішальною для якості пост-діпінгу». Насправді ж вища концентрація не обов’язково є ефективною, ба більше — може пошкодити шкіру дійки. Тож фахівець радить користуватися перевіреними засобами для обробки дійок вимені перед та після доїння.

Значне місце в програмі форуму було відведено питанням поліпшення здоров’я поголів’я, зокрема подоланню проблем відтворення та післяотельних ускладнень, способам зниження ембріональної смертності, зменшенню кількості запальних хвороб вимені і, як наслідок — недоотриманню молока. Так, неабиякий інтерес лікарів ветеринарної медицини викликала доповідь технічного спеціаліста з ВРХ ТОВ «Зоетіс Україна» Олексія Будніка, присвячена комплексному захисту від респіраторних хвороб у перші тижні життя телят. Як запобігти та вилікувати діарею в телят, розповів представник ТОВ «Біовета Україна» Микола Вищепан, про метаболічні хвороби корів у транзитний період — доцент кафедри терапії Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С. З. Ґжицького Микола Личук.

Значну зацікавленість учасників форуму викликала доповідь «Менеджмент відтворення у разі теплового стресу в корів» директора Консультаційного центру АВМ та Центрів ветеринарного обслуговування Валерія Лотоцького.

Можна впевнено сказати: у ході практичного форуму керівники підприємств отримали багато практичних рекомендацій щодо різних способів зменшення собівартості виробництва молока — через налагодження виробництва з доданою вартістю, освоєння нових ринків збуту, оптимізацію витрат, а також завдяки розв’язанню проблем, що призводять до економічних втрат.

Журнал The Ukrainian Farmer висловлює подяку за участь у Всеукраїнському практичному форумі «Молочна ферма: собівартість молока» генеральному партнерові компанії Tekro, а також офіційним партнерам: «Зоетіс Україна», «Біовета Україна», «Альта Дженетикс Україна», JOSERA, «Чуб Агроконцепт», Enzym Group, «Вітагро Нутришин», компаніям «Українські ветеринарні технології» — Ізраїльська компанія «Афімілк», Центр ветеринарної діагностики, Біотехнологічна компанія BTU, «Прогресивні агротехнології» — головний представник «COWMANAGER Україна», «Коудайс Україна», «Львівська аграрна дорадча служба», «ВетАгро», «Комбіфід».

Поділитись: