Аграрії просять пролонгувати бронювання військовозобов’язаних працівників
Бронювання військовозобов’язаних працівників через портал Дія призупинено до 15-го листопада. Раніше було вже було призупинено процес надання статусу критичності підприємствам, що є необхідним етапом перед бронюванням працівників. Такий стан речей суттєво впливає на прогнозованість роботи підприємств аграрної галузі, адже не дозволяє вчасно продовжити дію бронювань критично важливих для підприємств військовозобов’язаних працівників.
Про це йдеться у зверненні УЗА до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, першого віцепрем’єр-міністра України – міністра економіки України Юлії Свириденко та міністра аграрної політики та продовольства Віталія Коваля з проханням автоматичної пролонгації статусу критичного підприємства та продовження дії бронювань на період проведення загального аудиту заброньованих працівників, у яких він завершився або завершиться найближчим часом.
В Асоціації констатують, що це створює низку проблем, адже вже зараз багато компаній у портовій та аграрній галузях не можуть оновити свій статус критичності або продовжити бронювання своїх працівників.
«Значна кількість підприємств зіткнулася з ситуацією, коли їхній статус завершився в серпні-вересні, а його відновлення стало неможливим. Це може призвести до їх мобілізації, що матиме серйозні наслідки для функціонування підприємств. В аграрній галузі вже відчувають загрозу, адже через мобілізацію цінних і критично важливих співробітників, це може спричинити зупинку роботи ключових підприємств», – йдеться у повідомленні УЗА.
Українська зернова асоціація просить уряд запровадити можливість автоматичної пролонгації статусу критичного підприємства та продовження дії бронювань на період проведення загального аудиту заброньованих працівників для тих військовозобовязаних, у яких він завершився або завершиться найближчим часом, щоб у період трансформації законодавства забезпечити бронювання критично важливих співробітників.
«Підприємства зможуть функціонувати лише якщо будуть працівники та керівники, які щоденно працюють та організовують їх роботу. Працюючий аграрний сектор, це, не тільки обігові кошти, а для аграріїв – польові роботи, а й десятки чи сотні мільярдів гривень надходжень до державного і місцевих бюджетів, які Україні дуже потрібні. І врешті-решт, розвиток аграрного сектору, зміцнення його позицій як одного з ключових гарантів національної і світової продовольчої безпеки – стратегічні завдання, які визначені Планом відновлення України», – додають в УЗА.
Своєю чергою у Насіннєвій асоціації України нагадали, що уряд спочатку обіцяв провести цей аудит на підприємствах без зупинки процедур. Проте наразі вся система бронювання заблокована щонайменше до середини листопада.
Основну частину працівників, які потрапляли під бронювання в цих компаніях, складають регіональні менеджери, агрономи та селекціонери-дослідники різних напрямків.
«Ситуація створює значні економічні та репутаційні ризики – пауза у бронюванні цих ключових співробітників ставить під загрозу виконання поточних замовлень і зобов’язань та подальшу довгострокову співпрацю з боку іноземних замовників і партнерів» – коментує Сюзана Григоренко, виконавча директорка Насіннєвої асоціації України (НАУ).
Представники НАУ підтримують справедливі мобілізаційні заходи та аудит, який може проводитися в компаніях паралельно – з чітко зазначеними й прозорими критеріями. Водночас вони закликають поновити процедуру бронювань, які мали б завершитись у період з 20 жовтня по 15 листопада, принаймні на один місяць – з метою уникнення великих економічних і репутаційних втрат не лише для окремої галузі, а й для держави в цілому.