Як підвищити енергію проростання і схожість насіння, – дослідження
Багаторічними науковими дослідженнями ДП МНТЦ «Агробіотех» НАН України та МОН України доведено доцільність спільного застосування біостимуляторів, мікробіологічних прилипачів, гуматів як під час передпосівної обробки насіння, так і обприскування посівів, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Насіння, оброблене за спільною технологією біологічних препаратів із протруйниками, не втрачає після обробки енергію проростання та схожість. Саме від енергії проростання насіння залежить рівномірність і дружність сходів.
Так, одним з останніх досліджень центру було вивчення посівних якостей насіння пшениці (Triticum aestivum L.) сорту Краєвид (урожай 2023 року) залежно від передпосівної обробки насіння біостимулятором «Регоплант», біологічним прилипачем «ЕПАА-10» і добривом «Українські гумати» на композиціях із протруйником «Максим XL» за різних умов зволоження субстрату.
Проведені дослідження показали, що за умов передпосівної обробки насіння пшениці біостимулятором «Регоплант» і в комплексному застосуванні разом з прилипачем «ЕПАА10» та добривом «Українські гумати» підвищувалась лабораторна схожість насіння на 5,7 та 3% відповідно проти контролю, де схожість становила 87%. У варіанті, де застосовували тільки протруйник «Максим XL», лабораторна схожість була на рівні 92%, як і у варіанті з додаванням «Регопланту», але у варіанті з «Максим XL» був найвищий серед усіх варіантів відсоток насіння, що не зійшло – 6%.
На четверту добу найвища енергія проростання визначалася у проростків із насіння, яке було оброблене «Максим XL» + «Регоплант». Так, довжина корінців становила 119,8 мм, що на 16,5% більше, а довжина колеоптилю – була на 11% більшою за контрольні показники. Всі інші композиції мали нижчу морфофізіологічну оцінку.
На дев’яту добу всі композиції з регулятором росту рослин «Регоплант» покращили розвиток кореневої системи. Зародкових корінців було на 55-59% більше, ніж у контролі. Водночас у композиції «Максим XL» зародкові корінці були розвинуті на 11% гірше, ніж у контролі.
Раніше повідомлялося, які особливості протруювання озимини за оптимальних і пізніх строків сівби.