Сходи озимого ріпаку подекуди зріджені й нерівномірні через посуху
В Україні триває сівба озимого ріпаку, а подекуди вже отримали сходи цієї культури. За даними Інституту сільського господарства Полісся НААН, на даний час у Житомирській області рослини ріпаку озимого перебувають у фазі «утворення розетки». Разом тим, внаслідок тривалих посушливих умов на полях місцями відмічено зрідженість та нерівномірність його посівів.
Про це йдеться в аналітичній довідці НААН.
За спостереженнями вчених Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН строки сівби – єдиний елемент технології, який не вимагає додаткових затрат, але від нього залежать дружність і повнота сходів, інтенсивність росту та розвитку восени, проходження фаз загартування, які визначають зимостійкість рослин. Високі результати забезпечують такі строки, за яких осіння вегетація триває не менше ніж 45-55 діб, що сприяє утворенню 3-4 синхронно розвинених пагонів, формуванню вторинної кореневої системи і нагромадженню достатньої кількості вуглеводів у вузлах кущіння.
Дуже важливо не переміщувати строки допустимої сівби після 10 жовтня, а в посушливий період окремих років – 15 жовтня, лише тільки, як виняток.
На думку науковців Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН стан майбутніх посівів у значній мірі залежить і від кількості опадів, які очікувалися та вже розпочалися минулого тижня. Важливе не тільки отримання сходів, а й подальший розвиток кореневої системи. З появою сходів довжина кореневої системи (пшениця, як відомо, проростає трьома корінчиками) сягає 10-12 см. Тому, критично важливими є достатні запаси продуктивно вологи в орному шарі ґрунту, а через 10-12 днів – і в півметровому шарі грунту.
За даними вище зазначеного інституту вкрай невизначеною на сьогодні є ситуація на посівах ріпаку у Вінницькій області. Посіви, які здійснено у першій декаді серпня на сьогодні є у задовільному стані. Зрідження густоти на них не відбувається, але ріст і розвиток рослин знаходиться у депресивному стані. При цьому відбувається активне заселення посівів шкідниками переважно капустяними (совка, блішки, імовірна поява трача). Решта, а згідно статистики на сьогодні засіяно 92% запланованих площ, перебуваються за різного ступеня зрідженості.
Науковці рекомендують з настанням дощів на полях, де зрідженість є критичною, за наявності насіння, досіяти необхідну частину площ. Враховуючи продовження осінньої вегетації протягом останніх років на 10-12 днів остаточне вирішення цього питання залишається за керівниками та спеціалістами господарств. Складність у прийнятті остаточного рішення полягає у тому, що частина насіння знаходиться в абсолютно сухому ґрунті і зберігає схожість, частина проросла і загинула, а частина ще проросте після випадання дощів.
Нагадаємо, у першій декаді вересня запаси вологи для сівби озимих були переважно незадовільними.