Забур'яненість ріпаку на початку вегетації знижує врожайність на 25-30%
У протистоянні з бур’янами критичними є перші фази вегетації озимого ріпаку, коли рослини набираються життєвої енергії для реалізації свого продуктивного потенціалу. В цей час бур’яни здатні пригнічувати ріст і розвиток рослин ріпаку, призвести до надмірного виносу кореневої шийки над поверхнею ґрунту, що негативно впливає на підготовку рослин до зимового періоду та, як наслідок, на врожайність. Забур’яненість посівів ріпаку на початку вегетації призводить до зниження врожайності на 25-30%, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Окрім того, бур’яни, що не були знищені (особливо осот, молочай, підмаренник чіпкий, щириця), активно ростуть під час наливу насіння ріпаку. У цей час спостерігається висихання й опадання нижніх листків, посіви стають більш «прозорими» та не перешкоджають проникненню сонячного світла в нижні яруси посіву.
Рослини ріпаку висихають, а бур’яни завдяки поживним речовинам, що були внесені під культуру, та за сприятливих умов фотоперіоду, а іноді й за сприятливих погодних умов (дощовий період) можуть сформувати дуже потужну вегетативну масу. Це певним чином вплине на вибір способу збирання врожаю та на категорію насіння.
За прямого комбайнування засміченого посіву бур’янами, що вегетують, відбувається збільшення вологості насіння ріпаку. У цьому разі необхідним є додаткове очищення щойно збираного насіння від зеленої маси бур’янів («зеленки») для уникнення його «згоряння» та доведення насіння до стандартної вологості не більше ніж 12%.
У разі обмолочування скошеного у валки посіву від[1]бувається додаткова втрата насіння, яка може сягати майже 50% (стручки не були оброблені прилипачем в умовах дощової погоди). Більшість виробників сподівається на знищення бур’янів наступними морозами, але ймовірність цього дуже мала.
Для ефективного знищення багаторічних бур’янів, щириці, лободи та пригнічення підмаренника чіпкого застосовують гербіциди. Для боротьби з падалицею злакових попередників рекомендовано застосовувати гербіциди групи грамініцидів. На марках гербіцидів не будемо загострювати увагу, тому що на ринку хімпрепаратів завжди є широкий вибір, і постійно з’являються нові більш дієві. Тим більше, що широкий діапазон цін на препарати дозволяє виробникові коригувати витратну частину технологічного процесу.
Раніше повідомлялося, як підібрати оптимальний обробіток ґрунту для озимого ріпаку та як виявити брак різних мікроелементів за кольором листків озимого ріпаку.