Агрономія

Як обрати спосіб основного обробітку залежно від типу ґрунту та інших показників

Як обрати спосіб основного обробітку залежно від типу ґрунту та інших показників

Вибір способу основного обробітку залежить від типу ґрунту, потужності орного горизонту, біологічних особливостей сільгоспкультур, які вирощуватимуться, і від того, на яку глибину і який основний обробіток проводився під попередню культуру, пише журнал The Ukrainian Farmer.

У польових плодозмінних і просапних, а також у спеціальних бурякових, овочевих, картопляних сівозмінах на зрошуваних землях із темно-каштановими ґрунтами й чорноземами південними кращі результати забезпечують диференційовані за способами та глибиною системи основного обробітку ґрунту.

За цих систем глибокий (28-30, 30-32 см) обробіток з обертанням скиби під цукрові буряки, кукурудзу, овочі, картоплю, сою, соняшник, сорго чергується зі звичайним (20-22 см), мілким (12-16 см) і поверхневим (6-8 см) основними обробітками та сівбою сільськогосподарських культур у попередньо необроблений ґрунт у післяукісні та післяжнивні терміни.

За обробітку ґрунту з обертанням скиби просапні сільськогосподарські культури, особливо картопля, кормові й цукрові буряки та овочі, найповніше використовують різницю верхньої та нижньої частин орного шару для підвищення його ефективної родючості.

Обробіток без обертання скиби, як глибокий, так і мілкий і поверхневий, за зрошення сприяє збільшенню забур’яненості посівів, погіршенню воднофізичних властивостей, біологічної активності, поживного режиму, що, в свою чергу, призводить до зниження врожайності цих культур, втрат товарного вигляду (особливо у цукрових буряків, овочів і картоплі) і якості продукції.

Нагадаємо, що пізніше зібраний попередник озимих, то мілкішим має бути обробіток ґрунту. Раніше повідомлялося, як покращити накопичення вологи за осінньо-зимовий період.