Як відрізняються характеристики схилових ґрунтів залежно від експозиції схилу, – дослідження
Як показали результати дослідження науковців НААН на півдні України, втрати ґрунту від ерозії в 12 провідних полях на південних схилах 3–5˚ становили в розрахунку на рік від 19,3 до 29,3 т/ га, що на 14,7–20,1 т/га більше, як порівняти з північними схилами аналогічної крутості, пише журнал The Ukrainian Farmer.
У результаті частка змитих ґрунтів у першому випадку за цей час збільшилася з 21,4 до 51,6%, у другому – з 8,1 до 12,3%.
Ґрунти північних схилів більш родючі, однак характеризуються невідповідністю рівня потенціальних запасів поживних речовин і наявності їх рухомих форм.
Тут спостерігається, особливо за прохолодної погоди, гальмування мікробіологічних процесів і надходження елементів живлення в рослини, тому азот добрив загалом краще окупається додатковим урожаєм зерна.
Ґрунти південних схилів, які відрізняються меншою гумусованістю, для забезпечення збалансованого живлення рослин потребують більшої кількості азотних добрив, й окупність їх приростом урожаю основної продукції нижча. Позитивним аспектом слід вважати вищу ефективність локального способу застосування туків.
Раніше було визначено особливості розподілення рухомих мікроелементів на схилах.