Агрономія

Як збалансувати вміст фосфору в ґрунті

Як збалансувати вміст фосфору в ґрунті

В українських чорноземах звичайних уміст валового фосфору становить 0,11–0,12%. Рухомі форми фосфатів, які переходять у слабокислотні або сольові витяжки й беруть безпосередню участь у фосфорному живленні рослин, містяться в ґрунті в незначній кількості й становлять 3,3–8% валового вмісту: фосфор перебуває в першому мінімумі серед інших макродобрив, пише журнал The Ukrainian Farmer.

«Якщо взяти вологість ґрунту за 25%, то за концентрації Р2 О5 у ґрунтовому розчині 0,05 мг/л загальна кількість рухомих форм фосфору становитиме лише 0,4 кг/ га. Тому окупність фосфорних добрив на цих ґрунтах висока – 1 кг діючої речовини Р2 О5 забезпечує приріст 4-8 кг зерна», – пише у своїй статті доктор сільськогосподарських наук Сергій Крамарьов.

Збільшення вмісту Р2 О5 на 1 мг у 100 г ґрунту, за його словами, дає змогу додатково отримати 1,5-2 ц/га зерна. Щоб підвищити вміст фосфору в 100 г ґрунту на 1,2 мг, потрібно внести з фосфорними добривами 100 кг/га Р2 О5.

Оптимальним уважається вміст у ґрунті рухомих фосфатів на рівні 15–16 мг Р2 О5 на 100 г ґрунту, тоді як реальний показник – 5,0–7,0 мг (за Чириковим), 1,3–3,0 мг (за Олсеном), 0,044–0,08 мг Р2 О5 в 1 л розчину (за Карпінським і Замятіною), тобто суттєво відрізняється від оптимального.

Відмічено, що концентрацію фосфору в ґрунтовому розчині можна вважати приблизно пропорційною вмісту в ньому води. Кількість розчинних фосфатів зі збільшенням вологості зростає, а отже, збільшується забезпеченість рослин фосфором. У вологі роки рослини мають меншу потребу у фосфорі й слабкіше реагують на внесення фосфорних добрив, ніж у посушливі.

Раніше повідомлялося, як правильно вносити фосфорні добрива, щоб їх ефективність була максимальною та як спосіб унесення фосфорних добрив впливає на їхню ефективність.