Вчені розробили липкий пестицид для боротьби з комахами-шкідниками
Дослідники з Вагенінензького та Лейденського університетів (Нідерланди)створили липку речовину, якою обприскують листя, до яких прилипають шкідники. Вчені сподіваються, що цей клей від комах допоможе скоротити використання токсичних хімічних пестицидів. Свої висновки вони опублікували в науковому журналі PNAS.
Про це повідомляє пресслужба Вагенінензького університету.
У ЄС скорочують використання пестицидів через їх шкідливий вплив на здоров’я людей, тварин і навколишнє середовище. У пошуках альтернативи вчені звернулися до природи за натхненням. «М’ясоїдна рослина росичка має так звані залозисті волоски, які виділяють липку речовину для лову комах», – розповів Томас Коджер, доцент кафедри фізичної хімії та м’якої речовини Вагенінензького університету.
Вчені перетворили рослинну рисову олію на жовту липку речовину, обдувши її повітрям і подрібнивши на дрібні частинки за допомогою лабораторного блендера. Це призводить до отримання кульок діаметром близько одного міліметра, які липкі, як клейка стрічка. Розмір відповідає одному з поширених комах-шкідників: трипсу. Вловлюючи цих комах, рослини залишаються здоровішими та мають меншу ймовірність зараження грибками, які переносять із собою трипси. Поки що дослідники в основному зосереджувалися на цьому типі шкідників, але клей від комах також може працювати проти інших шкідників, таких як дрозофіла Сузукі, яка зараз загрожує вирощуванню ягід. У той же час краплі досить маленькі, щоб корисні комахи, наприклад запилювачі, не прилипали.
Після застосування липка речовина залишається на листках протягом трьох місяців і не змивається дощем. Цього достатньо для боротьби зі шкідниками до збору врожаю. Розпилюючи клей від комах на посіви до того, як з’являться плоди, фермери зводять до мінімуму ймовірність потрапляння пестициду в їжу. У всякому разі залишається можливість змити липкі краплі водою з милом. Навіть потрапляння такою клею в організм, скоріше всього не спричинить шкоду.
У найближчі роки вчені вивчатимуть, як швидко олія розкладається в ґрунті.
Також Дослідники Вагенінгена та Лейдена планують створити відокремлену компанію для подальшого розвитку та продажу цієї інновації.
Читайте також: Трояндова ефірна олія може застосовуватися як органічний пестицид