Агрономія

Українське рішення для відновлення ґрунтів – у фіналі міжнародного конкурсу інновацій

Українське рішення для відновлення ґрунтів – у фіналі міжнародного конкурсу інновацій

Рішення українських учених для відновлення ґрунтів із використанням мулу й донних відкладень потрапило до четвірки фіналістів міжнародного конкурсу інновацій SID-US 2024 у Вашингтоні. Його розробила громадська організація «Українське товариство ґрунтознавців та агрохіміків» за підтримки Програми USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО).

Про це повідомили в Програмі USAID АГРО.

Цей проєкт передбачає використання в сільському господарстві мулу й донних відкладень, що накопичуються на дні ставків і повинні щороку видалятися.

«В Україні близько 20 млн га земель потребують рекультивації чи відновлення. Водночас понад 40 тис. ставків очікують очищення для розвитку аквакультури та покращення довкілля. Щороку можна видаляти 30-35 млн тонн мулу, що стане матеріалом для відновлення близько 200 тис. га земель», ‒ розповів член Українського товариства ґрунтознавців та агрохіміків Анатолій Кучер.

Команда дослідила зразки мулу зі ставків Харківської й Волинської областей і з’ясувала, що загальна сума азоту, фосфору й калію, що може надійти до ґрунту з 1 тонною сухих донних відкладень не поступається, а подекуди й значно перевищує показники удобрення гноєм.

«Ми розробили рекомендації щодо видалення мулу зі ставків та їх ефективного застосування для поліпшення стану ґрунтів, ‒ зазначив Анатолій Кучер. ‒ Крім того, подали пропозиції до Мінагрополітики щодо законодавчого регулювання процесів видалення донних відкладень, що не лише допоможе вирішити проблему очищення 40 тис. ставків, а й покращить умови ведення бізнесу в сфері аквакультури й допоможе аграріям знайти альтернативу мінеральним добривам».

За розрахунками експертів Українського товариства ґрунтознавців та агрохіміків, ефект, який може отримати вітчизняна економіка від застосування мулу й донних відкладень для відновлення ґрунтів, оцінюється в 22,4-26,1 млрд грн. А запропоноване ними рішення може використовуватися для відновлення ґрунтів у різних країнах світу.

Як повідомлялося, вчені працюють над стратегією відновлення порушених війною ґрунтів.

Довідка

Щорічний конкурс SID-US визначає сучасні інноваційні рішення, здатні допомогти світу протистояти глобальним світовим викликам.