Агрономія

Високі температури повітря прискорили активне пробудження шкідників

Високі температури повітря прискорили активне пробудження шкідників

Протягом поточного тижня в Україні утримувалась сонячна, посушлива, тепла погода, в останні дні близька до літніх місяців. Середня температура повітря протягом звітного періоду становила +13°С тепла. Максимальна температура повітря підвищувалась до +23°С тепла. Переважання підвищеного температурного режиму прискорило набір ефективного тепла і сприяло більш активному пробудженню та виходу з місць зимівлі основних шкідників сільськогосподарських культур.

Про це йдеться у звіті Держпродспоживслужби щодо фітосанітарного стану сільгоспкультур.

У посівах озимини Запорізької,Івано-Франківської, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Сумської, Тернопільської областей личинки хлібної жужелиці за чисельності 0,5-2 екз. на кв.м пошкодили 1-5% рослин на 3-10% площ, здебільшого розміщених після стерньових попередників.

Враховуючи, що личинки жужелиці можуть шкодити до кінця квітня, захисні заходи рекомендується проводити у крайових смугах або в осередках надпорогової чисельності жужелиці (ЕПШ понад 3-4 і більше личинок на кв.м) та інших фітофагів через обприскування посівів дозволеними до використання інсектицидами.

У Вінницькій, Полтавській, Одеській областях відмічено вихід з місць зимівлі жуків піщаного мідляка та заселення ним посівів озимих зернових, де в крайових смугах нараховується 0,5-1 екз. на кв.м.

У теплі сонячні днів у південних, центральних, подекуди західних областях країни триває літ злакових мух, заселення посівів цикадками, попелицями, хлібними блішками, п’явицями. Поява шкідників весняного покоління виявилась на півтори декади раніше очікуваного.

В степових та лісостепових областях (Вінницька, Івано-Франківська, Житомирська, Київська, Сумська обл.) за прогрівання ґрунту активізувалось переміщення перезимувалих личинок ґрунтових шкідників (чорнишів, коваликів, хлібних жуків, хрущів) у верхні шари ґрунту за чисельності 0,8-2 екз на кв.м. 

Гусениці озимої совки п’ятого-шостого віків (51-49%) щільністю 0,4-1, макс. 2 (в осередках Дніпропетровської обл.) екз. на кв.м пошкодили до 3% рослин озимих пшениці та ріпаку в Дніпропетровській, Запорізькій, Кіровоградській та Полтавській областях.

У Дніпропетровській, Одеській, Полтавській областях в теплі сонячні дні, спостерігається вихід клопа шкідливої черепашки на поверхню листяної підстилки, де їх ураховують по 0,2-1 екз. на кв.м. Переліт клопів з місць зимівлі у посіви відбуватиметься за настання стійкого потепління (за середньодобової температури 16-17°С і вище протягом 3-4 днів).

При проведенні фітосанітарного моніторингу, на заселення клопами посівів зернових колосових культур, варто враховувати, що за прохолодної погоди шкідник перебуває у нижніх ярусах травостою, у вузлах кущення рослини, щілинах під грудочками ґрунту. За відсутності дощів у ранньовесняний період шкідливість клопів буде посилюватись, передусім на ярих колосових культурах.

Нагадаємо, температури третьої декади березня були на 2-6°С вищими за норму.