Міжнародний Реєстр збитків, завданих агресією рф проти України, відкриють для прийому заяв
За тиждень, на Міжнародній конференції «Відновлення справедливості для України», що відбудеться в Гаазі, в присутності міністрів іноземних справ та міністрів юстиції країн Євросоюзу планується оголосити про старт технічного запуску Міжнародного Реєстру збитків. Реєстр збитків – це система обліку заяв фізичних, юридичних осіб та держави Україна про відшкодування збитків, втрат, шкоди від агресії росії проти України.
Про це повідомляє пресслужба Міністерства юстиції України.
Реєстр почне прийом заяв на компенсації для постраждалих від збройної агресії рф. Поки що мова йде про відкриття однієї Категорії заявників. Загалом Реєстр буде налічувати 40 Категорій.
На сьогодні створено всі органи управління Реєстру. Рада Реєстру прийняла пакет правил і положень Реєстру необхідних для запуску. Він включає правила подання, обробки та внесення заяв, а також категорії заяв, прийнятних для внесення до Реєстру збитків.
Категорії заяв включатимуть: втрату життя, катування та сексуальне насильство, а також тілесні ушкодження, примусове переміщення та примусове переселення осіб, втрату майна та доходу, інші форми економічних збитків, пошкодження критичної інфраструктури та інших державних об’єктів, збитки, завдані історико-культурній спадщині, збитки навколишньому середовищу тощо. Усі Категорії визначені Радою Реєстру.
Кожна Категорія має свої правила подання, окрему затверджену Статутом Реєстру форму претензії. Для прийому заяв створено цифрову платформу. Передбачається, що всі заяви будуть тільки у цифровому форматі.
Міжнародний Реєстр збитків – це перша складова Глобального Компенсаційного механізму, розробку якого ініціювало Міністерство юстиції України ще у травні 2022 року разом з міжнародними партнерами. Компенсаційний механізм складається з Реєстру збитків, Компенсаційної комісії та Фонду.
«Технічний запуск – це довгоочікувана подія, перший крок на шляху до забезпечення справедливості та компенсації для українців та країни. Цьому передувала титанічна робота великої кількості фахівців, експертів, справжніх героїв – моєї команди, які попри відсутність електрики, під час блекауту, під постійними ракетними атаками агресора продовжували працювати, не припиняючи ні на мить. Це був дуже складний шлях переконань, безлічі зустрічей на всіх можливих височенних рівнях міжнародної юриспруденції та дипломатії. Ми заручилися підтримкою ГА ООН, 43 країни нам дали «зелене світло», цей етап ми майже пройшли і йдемо далі. На нас чекає старт роботи Міжнародної Комісії, яка буде присуджувати компенсації, орієнтовно на її створення піде щонайменше рік. Паралельно йдуть перемовини з партнерами щодо відкриття Компенсаційного фонду, наповнення якого планується за рахунок заарештованих активів рф. Попереду ще дуже багато роботи, але ми не припиняємо доводити: нереальне – може буде реальністю, все залежить від бажання та вкладених зусиль», – прокоментувала заступниця міністра юстиції України, керівник напряму розробки Міжнародного Компенсаційного механізму Ірина Мудра.
Документи Реєстру та докладніша інформація на сайті Міністерства юстиції України /за посиланням/.
Нагадаємо, збитки та втрати українського агросектору перевищують $80 млрд.