Агрономія

Як кукурудза реагує на внесення органічних добрив, – дослідження

Як кукурудза реагує на внесення органічних добрив, – дослідження

За мілкого плоскорізного розпушування ґрунту органічні добрива розміщені в прошарку 0-10 см, що призводить до значних втрат поживних речовин у період сніготанення та розвитку дефляційних явищ. Як наслідок, приріст урожаю зерна кукурудзи від гною в прямій дії знижувався до 0,45 т/га, а в післядії – до мінімального показника 0,17 т/га, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Дослідження показали, що ефективність гною за неглибокого мульчувального обробітку значною мірою залежить від системи лущення стерні та якості добрив. На тлі попереднього заорюваннями гною дисковими, голчастими або ротаційними знаряддями на поверхні залишалося близько 10% його від внесеної кількості, на ділянках без загортання (враховуючи конструктивні особливості протиерозійних культиваторів-плоскорізів, що працюють без обороту пласта) – в межах 25-30%.

Процес перемішування не контролювався у разі внесення неякісного гною і виключення з технологічного циклу операції попереднього розпушування ріллі. В цьому разі руйнівному впливу води і вітру підлягало близько двох третин внесеної органіки.

Унесення органічних добрив за безполицевого обробітку (25–27 см) також потребує попереднього загортання їх дискаторами, лущильниками, ротаційними боронами, турбоколтерами на 6–8 см або застосування комбінованих диско-лапових агрегатів, які в єдиному технологічному процесі здійснюють поверхневе мульчування і глибоке розпушування ґрунту.

Ступінь «сепарації» (просипання) напівперепрілого гною вглиб орного шару зростає в умовах, коли безполицевий обробіток виконується за оптимального зволоження чорноземного ґрунту (в інтервалі 15–20%), помірної кількості залученої листостеблової маси (до 5 т/га), якісного подрібнення і рівномірного розподілу післяжнивних решток на поверхні поля, збільшення швидкості руху агрегата до 9–10 км/год, наявності додаткових пристроїв до основного знаряддя, незначної хвилястості ландшафту.

Раніше повідомлялося, як ефективність добрив на кукурудзі залежить від обробітку ґрунту та як різні гібриди кукурудзи реагують на внесення органічних та мінеральних добрив.