Овочі мають попасти у «вікно» працівників фруктового господарства
Плануючи старт овочевого бізнесу у фруктовому господарстві, треба врахувати питання персоналу, календарного плану, забезпеченість водою та наявність оборотних коштів.
Про це у матеріалі журналу «Садівництво по-українськи» розповідає Марія Кисляченко, агроном компанії «Аграна Фрут Лука».
«Питання кількості персоналу та його розподілення у період збирання дуже важливе, якщо ви диверсифікуєте виробництво, – каже вона. – По-перше, сьогодні взагалі у всіх через війну існують проблеми з людьми. По-друге, вибір нової культури має залежати від того, де у вас є вікно в основному виробничому процесі. Ми обирали овочеві культури (перець та баклажан), збирання яких не накладалося б на збір основних плодових – суниці, вишні та яблука, інакше у нас просто б не вистачило робочих рук все зібрати».
Неоднозначним питанням Кисляченко вважає наявність оборотних коштів.
«Якби ми мали кошти, хіба б ми займались чимось невідомим? Заробляли б собі на фруктах, – розмірковує вона. – Але у нас був аргумент – заморожений капітал. Це теплиці, які ми не використовували певний період часу. Потім ми з’ясували, що це не теплиці, а тунелі, але шляху назад вже не було, і ми їх модернізували».
Читайте також: Перець Білозірка на Вінничині дав 90 т/га