Агрономія

Як ґрунтозахисний обробіток впливає на видовий склад бур'янів

Як ґрунтозахисний обробіток впливає на видовий склад бур'янів

Упровадження ґрунтозахисного обробітку в результаті впливу комплексу специфічних чинників супроводжується зміною видового складу бур’янів, насамперед збільшенням питомої ваги багаторічників, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Серед однорічних бур’янів у зв’язку з уповільненим прогріванням ґрунту навесні й нижчою його температурою влітку починають переважати види, насіння яких проростає за відносно низького температурного режиму (лобода біла, гірчак звичайний та ін.).

Підкислення поверхневого шару ґрунту за систематичного внесення азотних добрив і мілкого їх загортання сприяє розвитку однодольних бур’янів. За зменшення кількості й глибини механічних обробітків посилено розмножуються озима і зимуюча бур’яниста рослинність.

Слід зазначити, що видовий склад бур’янів у посівах озимої пшениці менше залежав від обробітку ґрунту і більше – від гідротермічних умов.

Так, у роки з посушливою осінню і вологою весною забур’яненість посівів зростала, і в травостої пшениці домінували ярі бур’яни (73–91% загальної засміченості). За достатнього осіннього і весняного зволоження травостій пшениці пригнічував бур’яни практично повністю.

У роки зі сприятливим осіннім і несприятливим весняним періодами бур’яни були представлені в основному (64–95%) зимуючими фор[1] мами, серед яких більшість (понад 90%) становив кучерявець Софії.

Протягом періоду досліджень озима пшениця формувала високу зернову продуктивність як за вирощування за традиційною, так і за альтернативною технологіями: по чорному пару – 5,01 т/га, після непарових попередників – 4,23–3,10 т/га.

Нагадаємо, цієї весни ймовірна поява багатьох видів бур’янів за короткий проміжок часу.