Тваринництво

Мікоплазмоз за 3-4 тижні охоплює практично половину поголів’я птиці

В умовах інтенсивного птахівництва респіраторний мікоплазмоз птиці набуває стаціонарного характеру. Економічний збиток від інфекції складається з таких чинників: летальність курчат (20-80%), летальність дорослої птиці (4-6%), загибель ембріонів (8-30%), погіршення несучості (10-50%), зниження приростів молодняку (13-16%), затримка росту і вибракування курчат (50-75%).

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Збудником хвороби є мікоплазма, що посідає проміжне місце між бактеріями й вірусами, що фільтруються. На сьогодні відомо близько 12 сероваріантів збудників мікоплазмозу, але основними вважаються Mycoplasma gallisepticum і Mycoplasma meleagridis.

Mycoplasma gallisepticum спричиняє респіраторний мікоплазмоз, який атакує повітроносні мішки, трахеї, легені та синуси птиці.

Mycoplasma synoviae провокує інфекційний синусит із характерним запаленням слизових оболонок підочноямкового простору з подальшим накопиченням ексудату.

Mycoplasma meleagridis локалізується в бурсі Фабриціуса і спричиняє мелеагрідні інфекції, що уражають статеву систему індичок.

Клінічні ознаки цих захворювань ідентичні. Наприклад, за мікоплазмозу в бройлерів і курей-несучок спостерігаються ураження органів дихання, нежить, дихальні хрипи, втрата ваги і незначне зниження продуктивності.

Основним джерелом хвороби є хвора птиця. Збудник передається з виділеннями й інкубаційними яйцями, отриманими від хворої птиці. Посередниками в передачі інфекції можуть бути забруднені виділеннями хворої птиці предмети догляду, корми, підстилка, повітряне середовище. Спочатку мікоплазмоз поширюється повільно, але за 3-4 тижні охоплює практично 50% поголів’я.

Потрапивши в дихальні шляхи, мікоплазма тривалий час може не чинити жодної дії на організм. Однак за певних несприятливих умов (стрес, низькі зоогігієнічні показники тощо) починає посилено розмножуватися в тканинах дихальних шляхів і потім проникати в кровоносні судини, спричиняючи інтоксикацію організму.

Як повідомлялося, щоб запобігти респіраторному мікоплазмозу, слід комплектувати стадо тільки з благополучних господарств.

Довідка

Респіраторний мікоплазмоз ‒ хронічне контагіозне інфекційне захворювання, до якого чутливі всі вікові групи бройлерів, курей-несучок та індичок. Але найчастіше хворіє молодняк від 2 до 12 тижнів, а також молодки в початковий період яйцекладки. Водоплавна птиця теж може хворіти на мікоплазмоз.