Ціни на зерно в Україні значно пізніше відіграють на коливання на світових біржах
Ціни на зерно в Україні значно пізніше відіграють на коливання на світових біржах.
Про це в своїй статті у журналі The Ukrainian Farmer розповів комерційний директор компанія Spike Brokers Олександр Соловей.
«Наприклад, після публікації останнього звіту USDA на нього відреагували ф’ючерси на світових біржах, а ось фізичний ринок в Україні лишився відносно без змін. Це кон’юнктура тимчасового ринку, де, користуючись негативним фоном із формуванням ціни на пшеницю у світі, в Україні закупили більші обсяги зерна: було законтрактовано понад 20 тис. тонн пшениці в українських виробників за цінами, що було встановлено до звіту. Тільки через кілька днів потому вартість зерна в Україні активніше корегувалася вниз», – зазначив фахівець.
Натомість, за його словами, український ринок ріпаку відразу реагує на зміни на світових ринках. Справа в тому, що 90% насіння цієї культури Україна експортує на ринок Європи, тому коливання цін на біржі MATIF відразу відбиваються в нас. Якщо ж український ріпак активніше купуватимуть у Китаї та Індії, а відсоток європейського збуту становитиме менш як 50%, зміни на біржі в MATIF будуть менше впливати на ціну в Україні.
«Загалом ціною на зерно рухають фундаментальні й технічні чинники, якими є, зокрема, обстріли, проведення верифікації експортерів, тимчасове припинення судноплавства в тій чи іншій акваторії. Кон’юнктура українського ринку є похідною від світового ринку, і чим більше ми будемо орієнтуватися на експорт, тим більше залежатимемо від зовнішнього ринку. Бо якщо в Бразилії рекордний урожай кукурудзи, в Іспанії, де Україна обіймає друге місце за імпортом зернової після Бразилії, нам лишається значно менше пропозицій. Тому так чи інакше нам потрібно зважати на фундаментальні звіти таких організацій, як ФАО чи USDA: вони дають розуміння загалом сприятливості погоди врожаю в різних частинах світу і обсяги пропозицій того чи іншого ринку», – зауважив Олександр Соловей.
Нагадаємо, в межах сегмента фуражного зерна перспектив достатньо мало.