Тваринництво

Як підготуватися до відкачування гною з глибокої ванни

За місяць до планового початку відкачування свинячого гною з глибокої ванни рекомендується зібрати його, щоб визначити потрібну кількість для внесення в ґрунт із розрахунку на 1 га. Це залежить від умісту поживних речовин у гної, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Також потрібно відібрати зразки ґрунту для визначення поживних речовин у ньому.

Вентиляція за перекачування гною з приміщення має бути динамічною й ураховувати повсякденну температуру, напрямок руху вітру та тип приміщення. Ідеально, якщо гній відкачують, коли приміщення порожнє. Однак часто там перебувають свині, і для них необхідно створити належний мікроклімат.

Небезпека від підвищеного рівня сірководню й метану виникає на етапах перемішування й відкачування гною. Під час відкачування вентиляцію треба налаштувати так, аби викидати надлишкові гази та мінімізувати втрати тепла (восени).

Якщо в приміщенні застосовують газові обігрівачі з іскровим або ґнотовим розпалюванням, їх вимикають.

Під час відкачування гною надважливо дотримуватися техніки безпеки. Так, може різко підвищитися рівень сірководню на початку роботи та коли яма майже порожня (геть порожньою вона не буває ніколи). Відразу слід продумати фізичну перешкоду для персоналу перед вхідними дверима, як-от стрічка жовтого кольору, попереджувальні плакати, та/чи блокування дверей. Водночас співробітник повинен постійно перебувати на майданчику під час відкачування й мати чіткий план дій у разі надзвичайної ситуації.

Перед відкачуванням слід налаштувати вентиляцію, вимкнути все обладнання в приміщенні, що може генерувати іскру, ввімкнути детектор газу зі звуковим сигналом. Якщо загазованість висока, потрібно зупинити відкачування й дочекатися її зниження.

Важливо пам’ятати:

• перемішувати гній можна тоді, коли його рівень підійметься на 30-45 см до опорної балки біля приямка для відкачування гною/вентиляційного отвору;

• якщо в приміщенні є тварини, не можна активно перемішувати гній (створювати хвилі на поверхні рідини);

• коли нижня форсунка насоса опинилася на 15 см нижче від рівня поверхні гною, треба припинити перемішування;

• відкривати приямки потрібно тільки для перемішування і забору гною;

• обов’язково треба закривати брезентом отвір для відкачування гною навколо змішувача;

• треба припинити перемішування й відкачування гною, коли рівень шару гною наблизився до позначки 30 см.

Вентиляцію не треба вимикати 1-2 години після закінчення відкачування/перемішування. А ввімкнути прилади (обігрів, кормолінії тощо) можна не раніше ніж через 30 хвилин після завершення процесу.

Як повідомлялося, у глибоких гноєзбірних ваннах свинячий гній не втрачає корисні речовини.