Агромаркет

Темпи приросту реального ВВП сповільнились до 2,6%

Темпи приросту реального ВВП сповільнились з 3,5% до попереднього періоду (дпр) у листопаді до 2,6% дпр в грудні.

Про це повідомляє пресслужба Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД).

За розрахунками Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, реальний ВВП в грудні 2023 року був майже на 27% нижчим за показники грудня 2021 року. Сповільнення приросту реального ВВП передусім пов’язано зі зниженням реальної валової доданої вартості (ВДВ) в сільському господарстві на 37,6% дпр. Падіння ВДВ у сільському господарстві стало наслідком високого збору врожаю в грудні 2022 року. Так, у 2022 році аграрії збирали врожай, передусім кукурудзи, суттєво пізніше, ніж зазвичай, і великі об’єми збору припали саме на грудень. Цього року збір врожаю кукурудзи також продовжувався у грудні, але незібрані площі та обсяги збирання були суттєво меншими та ближчими до середніх за попередні роки. Результати діяльності секторів тваринництва за оцінкою були дещо нижчими за торішні.

Темпи приросту ВДВ в переробній промисловості, за оцінкою, пришвидшились до 18% дпр передусім через ефект низької статистичної бази. Так, у грудні 2022 році відбувались віялові та аварійні відключення електроенергії внаслідок російських атак на електромережу, а бізнес лише почав пристосовуватися до нових реалій роботи. За оцінкою зростання проходило у переважній більшості секторів, включно з харчовою промисловістю, машинобудуванням та металургією. Машинобудування було підтримано державними замовленнями, а металургії сприяв ліпший доступ до експорту, зокрема через Український морський коридор. Позитивну динаміку виробництва в галузях промисловості показували й результати щомісячного опитування бізнесу, що проводить ІЕД.

Відновлення економіки сприяло нарощуванню виробництва електроенергії з низької бази минулого року. Водночас тепла погода стримувала зростання споживання. Тому виробництво електроенергії, за оцінкою, зросло на 8% дпр.

Випуск у добувній промисловості зріс орієнтовно на 8% дпр через більше видобування залізної руди та природного газу. Виробництво будівельних матеріалів скоротилось. За оцінкою, реальна ВДВ в будівництві, як і в листопаді, скоротилась на 16% дпр, хоча падіння порівняно з 2021 роком поглибилось. Зниження обсягу будівництва – результат меншого фінансування інфраструктурних проєктів, високої бази грудня та невеликих темпів будівництва житла.

Реальна ВДВ в транспорті, за розрахунками ІЕД, дещо зростала через більші перевезення морем, тоді як автомобільні перевезення були обмежені. Відновлення зовнішньої торгівлі та стабільні виплати соціальної допомоги, пенсій та зарплат сприяли збільшенню показників торгівлі.

Нагадаємо, сільськогосподарські підприємства утримують лідируючі позиції в економіці.