Тваринництво

Молоко-сировина дорожчає на тлі дефіциту й новорічного попиту

Молоко-сировина дорожчає на тлі дефіциту й новорічного попиту

На 17 грудня середньозважена ціна трьох ґатунків сирого молока зросла на 34 коп. (2,4%), як порівняти із 25 листопада, – до 14,25 грн/кг (без ПДВ).

Сировина дорожчає в умовах обмеженої пропозиції на внутрішньому ринку. В грудні виробникам свіжої молочної продукції та сироварам бракувало її, оскільки попит з боку торговельних мереж на молочну продукцію активізувався напередодні Різдва й Нового року.

Про це повідомив аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.

Середня закупівельна ціна молока екстраґатунку сягнула 14,61 грн/кг, що на 31 коп. більше, ніж місяць тому. Діапазон цін на цей ґатунок у господарствах варіюється від 14 до 15 грн/кг.

Вищий ґатунок молока в середньому коштує 14,61 грн/кг. За останній місяць ціна на нього зросла на 31 коп. Мінімальна й максимальна межі ціни на сировину вищого ґатунку – 14 грн/кг та 15 грн/кг.

Середня ціна на молоко першого ґатунку склала 13,54 грн/кг, додавши 39 коп., як порівняти з результатами попереднього моніторингу. Діапазон цін у господарствах коливається від 12,92 грн/кг до 14,28 грн/кг.

Хоча промислові ферми на листопад-грудень відновили втрачену під час аномальної літньої спеки продуктивність і навіть продемонстрували зростання, однак саме через це молокопереробні підприємства не змогли належним чином підготуватися до осінньо-зимового періоду продажів, виробили менше біржових товарів, ніж зазвичай.

Обсяг і частка молока від домогосподарств стрімко скорочується, що також підтримує дефіцит сировини, і який не встигає компенсувати промисловий сектор.

Тим часом у 2023 році в Україні зросло споживання молочних продуктів, оскільки, за даними Міжнародної організації з міграції, близько 1 млн громадян повернулися з-за кордону.

Стримувати подальше зростання цін на молоко-сировину може сповільнення замовлень з боку торговельних мереж, оскільки активність на молочному ринку традиційно падає після святкування Різдва й Нового Року.

Стабілізація цін на сировину можлива за зростання обсягів імпорту сирів, вершкового масла й вершків. Хоча нині підвищується курс долара та євро, через що імпортна продукція дорожчає. Експорт за таких умов може зрости, що сприятиме і боковому руху цін на молоко-сировину, і деякому зростанню.