На півночі Харківщини дозріває навіть виноград Молдова
На півночі Харківської області нормально дозріває пізньостиглий сорт Молдова, хоча потрібної суми температур – 3000 0С там не буває.
Такого висновку дійшли місцеві селекціонери, чому були немало здивовані, пише у своєму матеріалі для журналу «Садівництво по-українськи» Вадим Соловей, кандидат сільськогосподарських наук, співробітник Інституту ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н.Соколовського.
«Звичайно, важливу роль відіграє наявність захищеного місця, кам’яної будівлі поряд як акумулятора тепла тощо, – уточнює він. – Проте в умовах регіонів України із більш континентальним кліматом, особливо на Лівобережжі, зменшується кількість похмурих днів, і завдяки підвищеній інсоляції потрібна менша сума температур».
Температурний режим з травня по вересень кардинально впливає на успіх вирощування винограду, каже експерт. Сума ефективних температур, за середньобагаторічними даними за травень-вересень, змінюється від 2600–2650 °C на Черкащині і півдні Київщини та Сумщини, до 2450–2550 °C – на півночі Волині, Житомирщині, Чернігівської області.
«Постає питання: чи достатньо цього, щоб отримати якісний врожай сонячних ягід? На думку виноградарів південних регіонів, це дуже мало, – пише Соловей. – Свого часу, перебуваючи у відрядженні у Молдові, я поцікавився у місцевих селекціонерів, що вони б порекомендували для наших умов. У відповідь почув, що винограду потрібно мінімум 3000 °C».
Читайте також: Середньопізні сорти винограду не набирають цукру через клімат