Овочі-Ягоди-Сад

Насіннєва картопля європейської селекції буде в дефіциті

Насіннєва картопля європейської селекції буде в дефіциті

Блокади, що періодично відбуваються на польському, словацькому, угорському кордонах утруднюють завезення садивного матаріалу картоплі з Європи. До того ж площі під насіннєві посіви цієї культури у деяких країнах Західної Європи скоротилися на 12%.

Про це Микола Гордійчук, керівник компанії «Агріко Україна», що розмножує нідерландську картоплю всередині країни розповів у інтерв’ю, оприлюдненому на сайті компанії «Сингента Україна». 

Він зазначив, що основний обсяг насіння картоплі із Західної Європи завозиться в Україну в лютому-березні-квітні. Провідні компанії прагнуть завезти садивний матеріал раніше – до Нового року, бо тоді є можливість вибору кращої якості. 

«Тобто, вже зараз почався процес постачання насіннєвої картоплі до України і його заблоковано, – пояснив він. – Ситуація доволі критична. Я знаю компанію, яка спробувала завезти насіння картоплі. Простояла в черзі 20 днів. Якість вантажу опинилася під питанням, тому що на вулиці мороз і не завжди вдається ввімкнути компресор, аби дотримуватися необхідних 6–8 °С. Чи назбирається в Україні напередодні сезону вдосталь імпортного насіння картоплі доброї якості, невідомо».

Це також шкодить планам із розмноження картоплі високої репродукції всередині України. До того ж невідомо, чи достатньо буде насіннєвої картоплі в самій Європі. 

«Під час ковіду її вирощували більше, натомість виробництво картоплі на фрі було радикально зменшене. Нині ситуація змінилася: кафе й ресторани відновили роботу, тож попит на фрі пішов угору. І тепер фермер аналізує, що йому посадити: насіннєву з урожайністю 30–35 т/га чи картоплю на фрі, що дасть на поливі 50 т/га? Із фрі менше мороки й ризиків, а ціна – майже однакова, оскільки завдяки зростанню попиту на картоплю фрі переробні заводи готові дати за неї таку саму ціну, яку платять покупці за насіннєву. Тож площі, що могли б бути зайняті під насіннєву, фермер використовує під фрі. Як наслідок, зменшення площ під насіннєві посадки в деяких країнах Західної Європи до 12%», – зазначив Микола Гордійчук. 

Він додав, що особливістю європейських трендів є їхня довга тривалість. Якщо вже запущено процес зменшення посадки насіннєвої картоплі, то він триватиме не один рік, а два-три. 

«Зважаючи на це, дефіцит імпортної насіннєвої картоплі нам загрожує й у наступному році, а може й далі. До цього треба бути готовими. Я пропоную мислити позитивно: давайте сподіватися, що нестача завезеного товару дасть стимул для розвитку насінництва всередині країни», – підсумував експерт.

Читайте також: Картопля може подорожчати до 35 грн/кг