Агрономія

Названо головні умови підвищення врожайності зернових в умовах змін клімату

Названо головні умови підвищення врожайності зернових в умовах змін клімату

Існує кілька сценаріїв впливу змін клімату на врожайність зернових культур. За оптимістичного сценарію можна припустити, що надалі температура підвищуватиметься в середньому в зонах Полісся до +14,7…+15,4 °С, Лісостепу +16,2…+19 °С, Степу +19,2…+22,1 °С. За вегетаційний період це вище за середньобагаторічний показник на 1,2-1,9 °С, 1,5-2 та 2-2,5 °С відповідно, пише журнал The Ukrainian Farmer.

До 2050-го прогнозується підвищення температури в зоні Полісся ще на 1,2-1,9 °С, Лісостепу – 1,5-2°С, Степу — на понад 2-2,8°С, а прогнозовані значення середньої за вегетаційний період температури становитимуть відповідно 15,3-16°С, 17-19,8 та 19,8-22,9°С.

Тому на перше місце виходить упровадження комплексу вологоощадних агротехнічних заходів для максимального накопичення атмосферних опадів протягом року й використання вологи у вегетаційний період.

Зокрема, це: оптимізація структури посівних площ, вологозберігальні способи обробітку ґрунту, система удобрення культур і боротьба з бур’янами. У багатьох державах світу, особливо тих, де дуже високий рівень інтенсифікації землеробства, домінантним чинником збільшення врожайності зернових культур є підбір гібрида чи сорту.

Скажімо, приріст урожайності завдяки сортам і гібридам, за даними Національного інституту агроботаніки у Великій Британії, за три десятиріччя відповідно становить: за перше – 38%, друге – 42 й третє – 60%.

Нагадаємо, українські аграрії цього року отримали рекордну врожайність сільгоспкультур.