Щілювання істотно підвищує врожайність люцерни, – дослідження
Посіви багаторічних трав без поєднання зі спеціальними агротехнічними заходами не можуть забезпечити максимальну продуктивність, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Завдяки спостереженням за щільністю складення ґрунту в посівах люцерни різних років використання було виявлено значні розбіжності у цих показниках залежно від тривалості використання: за чотирирічний період щільність складення ґрунту до кінця вегетації люцерни третього року зростає за безполицевого обробітку на глибину 28–30 см в шарі (0–10) см на 6,5%, а по оранці – на 8,4%.
Тому для поліпшення агрофізичного стану ґрунтів під посівами багаторічних трав потрібні додаткові заходи, в першу чергу – щілювання.
Так, у дослідженнях ІЗЗ НААН на зрошуваних землях в посівах люцерни другого й третього років використання найефективнішим заходом покращення водного, повітряного та поживного режиму є нарізання щілин на глибину 38–40 см восени перед входом у зиму та влітку після другого укосу.
Врожайність зеленої маси у варіантах зі щілюванням була на 9–11 т/га вищою, ніж без нього.
Нагадаємо, щілювання особливо ефективне на недостатньо вирівняних площах й істотно підвищує врожайність просапних культур, а невчасне щілювання може мати негативні наслідки.